Subskrybuj podcast na wybranym urządzeniu i otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach:
Konie są bramą do naszych potrzeb. Często czujemy, że dzięki nim lepiej zrozumiemy jakie mamy uczucia i potrzeby. Jednak równie często konie stają się strategią na zaspokojenie jakiejś naszej potrzeby, zaspokajają niedosyt w relacjach, potrzebę uznania czy akceptacji i wiele innych. Bez świadomości tego trudno się nam porozumieć z końmi (i ze sobą).
O końskim porozumieniu bez przemocy i jak tą metodę stosuje się w relacji z koniem
I inne wątki tego podcastu:
[01:50] Co jest istotne w koncepcji porozumienia bez przemocy. W jaki sposób to, co myślimy, co czujemy i co się z nami dzieje w relacji, wpływa na tę relację.
[02:46] Na czym polega metoda końskiego porozumienia bez przemocy?
[03:25] Oczywiście nie mogło zabraknąć tu tematu: “Jak rozróżnić opinie od faktów?”, znanego zapewne większości moich kursantów.
[04:40] Po co przyglądamy się swoim opiniom i przekonaniom? W pierwszej kolejności warto wspomnieć, że w opiniach ukrywa się bardzo dużo wiedzy na temat nas samych. Ponadto, gdy je zauważamy, możemy je zmieniać. Dzięki temu, mamy wpływ na to, jak myślimy! Dodatkowo: opinie budują nasze nastawienie, ale także wywołują w nas emocje i “odkładają się” w ciele, dając sygnały koniom.
[06:53] Czym są uczucia i co różni nas od koni? Konie odczuwają emocje i uczucia trochę inaczej. Podcast podcastu, dowiesz się, dlaczego Twoje emocje i uczucia są odbierane przez konie.
[08:10] Uczucia mówią o naszych potrzebach, o tym co jest spełnione, a co nie. Tutaj opowiadam, czym są uniwersalne potrzeby ludzkie i co różni potrzebę od strategii zaspokojenia potrzeb.
[12:11] Metodę 4 kroków stosujemy do siebie oraz do konia. Jak stosować metodę 4 kroków “za konia”?
[17:40] Czy uwzględnienie potrzeb konia oznacza, że stracimy kontrolę nad sytuacją? I w drugą stronę: jaki jest cel stosowania metody porozumienia bez przemocy?
[18:59] Jeśli dojdziesz do końca podcastu, zadam Ci kilka niekoniecznie wygodnych pytań, które mogą znacznie wpłynąć na to, co robisz. Czy chcesz się porozumieć z koniem czy może pragniesz nieinwazyjnego sposobu, aby koń Cię słuchał i wypełniał Twoje polecenia? Dlaczego ciągnie Cię do koni? Jakie potrzeby zaspokaja dla Ciebie relacja z koniem?
[21:50] Na koniec mówię dlaczego zadaję Ci takie niewygodne pytania i o co w tym chodzi:)
Etapy porozumienia bez przemocy (omawiane w tym odcinku):
- OBSERWACJA FAKTÓW
- PRZYGLĄDANIE SIĘ SWOIM OPINIOM, MYŚLOM
- ZAUWAŻANIE SWOICH EMOCJI i UCZUĆ
- IDENTYFIKACJA SWOICH POTRZEB
Wymienione w odcinku:
Carl Rogers, Rosenberg, NVC, porozumienie bez przemocy, kurs Odkryj tajemnice koni i usłysz, co chce powiedzieć koń
Co dla Ciebie było najbardziej intrygujące w tym odcinku?
Na dole zostaw mi kilka słów: co Cię najbardziej zaintrygowało w tym temacie? O czym chciałabyś usłyszeć więcej?
Dzięki Waszym głosom, poprowadziłam ostatnio bardzo ciekawy webinar o ludzkich stadach. Teraz przygotowuję kolejne podcasty:) Z tego właśnie powodu, chciałabym, aby znalazły się w nich tematy, które najbardziej Was ciekawią:)
Jakie mam potrzeby? Trudne pytanie… To jest genialne!!! Działanie na autopilocie czy inaczej – programy.. Odkrywanie ich jest fascynujące! 😀
Czy chcesz się porozumieć, czy może pragniesz nieinwazyjnego sposobu, żeby Cię słuchano i wypełniano Twoje polecenia? Pięknie uniwersalne, zwłaszcza na gruncie rodzice – dziecko.
Bywa bolesne, ale jest prawdziwe:)
Bardzo mocne. Trafiło celnie w bardzo głęboko ukryty punkt.Bolesne. Przeniosło mnie do dzieciństwa. Spłakałam się. I zrozumiałam ile zawdzięczam koniom. Dziękuję za ten podcast zaczynam powoli rozumieć coś co tylko czułam.
Dziękuje Ina. Bardzo to czuję, Mam w sobie taki kawałek. Zawsze jak się z nim łącze czuję poruszenie co przez lata dawały mi konie. Coś co chowało się słowie “pasja” i jazda konna. Coś w czym chodziło o ratunek mnie i mojej wrażliwości. Ściskam ciepło, Agata