Subskrybuj podcast na wybranym urządzeniu i otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach:
Doświadczenia rozwojowe z udziałem koni dają możliwość niezwykłego zanurzenia w tu i teraz, zanurzenia się w swoje emocje, kontaktu z ciałem. W spotkaniu z koniem pod okiem facylitatora uruchamiają się procesy transformujące, a nawet uzdrawiające wewnętrzne obszary psychiki. Interakcja z koniem jest bardzo angażująca, ale pozostawia dużo więcej wolności niż interakcja z drugim człowiekiem.
Ta moc koni zwykle jest wyczuwalna już na poziomie symbolu i obrazu, zanim jeszcze ktoś przyjedzie do mnie na warsztaty rozwojowe. Jednak czasami pojawia się taka myśl „ja się boję koni, więc to raczej nie dla mnie”. Dzisiaj, z okazji międzynarodowego tygodnia facylitacji odpowiadam dla kogo są programy z końmi i kiedy ten lęk jest naturalny, a kiedy odpuścić.
Od razu powiem, że ja bardziej niepokoję się, gdy ktoś w ogóle nie boi się koni… Lekki niepokój jest raczej zdrowy. Więcej mówię o tym, w odcinku.
Psychiczne zależności w ograniczaniu się i unikaniu poszerzania sfery komfortu
I inne wątki tego odcinka:
- Czy poczucie zagrożenia to żywy instynkt?
- Kiedy odczuwamy lęk, a kiedy to, co czujemy jest instynktem?
- W jaki sposób wewnętrzne przeżycia informują nas o sferze komfortu i jej opuszczaniu?
- O tym, że układ nerwowy nie lubi zmian i nie dba o jakość życia, ale o przetrwanie, więc możemy mieć opór na różne obszary, które wydają się niebezpieczne.
- Kiedy uruchamia się w nas lęk? Dlaczego warto poszukiwać odpowiedzi 😉
- O sposobie, w jaki pracuję na warsztatach.
Odcinek trwa 19 minut.
Okej, boję się, ale może dam sobie szansę zmienić coś i poszerzyć swoją sferę komfortu. Instynkty aktywowane na hasło „koń” mogą być paliwem do rozwojowej transformacji.
Podcastowa kraina rozwoju:

Menedżer uczy się od koni – Odcinek 92
Zobacz więcejMenedżer uczy się od koni – Odcinek 92
Trening życia – 10 dni z Klausem Ferdinandem Hempflingiem – odcinek 19
Zobacz więcejTrening życia – 10 dni z Klausem Ferdinandem Hempflingiem – odcinek 19