Subskrybuj podcast na wybranym urządzeniu i otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach:
Kiedy chcemy aktywnie kształtować swoje życie, często zagłębiamy się w planowanie celów i ustalanie zadań. Istnieje wiele narzędzi, które pozwalają nam robić to efektywnie. W podcaście opowiadam o 9 nawykach, które nie wymuszają wydajności za wszelką cenę. Raczej umożliwiają realizację spraw naprawdę istotnych dla nas.
Jednym z kluczowych nawyków podążania wybraną ścieżką jest okresowe zatrzymywanie się i sprawdzanie, czy nadal zmierzamy w kierunku, który sobie obraliśmy. Nazwałabym to przeglądem. Do praktykowania przeglądania planów (i życia) istnieją bardzo przyjemne w użyciu sposoby, które możesz znaleźć także w moich materiałach (linki poniżej).
Plan i cele nie muszą nas jednak bezwzględnie popychać w kierunku, który wyznaczyliśmy kiedyś. Warto także uwzględnić podejście Kairos (o którym więcej dowiesz się w tym odcinku). To podejście obejmuje oczekiwanie na odpowiedni moment i uwzględnianie subtelności, które mają znaczenie, ale nie zawsze są oczywiste. Dzięki temu pewne sprawy mogą rozwiązywać się naturalnie w określonym momencie gotowości świata czy naszej gotowości psychicznej. Czasem konieczna jest pewna transformacja wewnętrzna, której nie przyspieszą żadne listy zadań, wpisujące się bardziej w podejście Kronos.
W planowaniu warto tańczyć z tymi dwoma podejściami (Kairos i Kronos) i zastanowić się, kiedy dostosować nasze cele i plany do określonego czasu (podejście Kronos), a kiedy uwzględnić energię płynącą z podejścia Kairos. Gdy zbyt mocno skupiamy się na podejściu Kronos, istnieje ryzyko, że sabotujemy nasze plany lub stają się one nieżyciowe. Natomiast zbyt mocne skoncentrowanie się na podejściu Kairos może prowadzić do czekania na odpowiedni moment, który nigdy nie nadejdzie, a my pozostaniemy w miejscu, które nie odpowiada naszym oczekiwaniom.
Jak znaleźć równowagę między realizacją planów a nieprzymuszanym działaniem, opowiadam w tym odcinku. Zapraszam do wysłuchania.
Kairos i Kronos – kiedy planować i realizować plan, a kiedy czekać na dobry moment?
I inne wątki tego odcinka:
DROGOWSKAZY
1. Ustalanie planów i celów oraz sprawdzanie: dokąd idziemy i co chcemy zmienić (czyli o nawyku robienia przeglądu ważnych obszarów życia). * Narzędzia do zrobienia przeglądu: m.in. koło życia opisane w odcinku: Planowanie z kołem życia, celami i nawykami.
2. Nawyk wracania w codzienności do swoich planów – momenty, które przybliżają do celu każdego dnia.
3. Zainwestowanie energii we wspierające relacje – nie do przecenienia!
DBANIE O BALANS ENERGETYCZNY
4. Nawyk wysypiania się i dbania o swój stan psychofizyczny jako zwiększający szansę na dostęp do zasobów wewnętrznych (czyli element balansu energetycznego).
5. Minimalizowanie emocjonalnego rozregulowania, aby nie tracić energii.
6. Współczucie dla siebie jako danie sobie samej wsparcia oraz empatia (to również dbanie o balans energetyczny).
OTRZEŹWIANIE
7. Sprawdzanie efektów naszych działań.
8. Ocena – czy plan ma sens i czy nie zmieniły się czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne, które mogą wpłynąć na modyfikację planu.
9. Poszukiwanie informacji zwrotnej dotyczącej własnych ruchów, pomysłów i efektów.
Odcinek trwa 20 minut.
Agata, pracowałyśmy z Mądrą Wasylisą na Drodze Kobiety już 1,5 roku temu, a czuję że niektóre słowa które wtedy padły nadal we mnie pracują 🙂 trzeźwego patrzenia na rzeczywistość nadal się uczę. Dużo w tym już zrobiłam i jestem z tego dumna. A czasami tęsknię za iluzjami które zdołałam pożegnać, bo były bardzo piękne 🙂 Ważne słowa dla mnie o ocenie: jestem na etapie kiedy odrzucam oceny i najeżam się kiedy je słyszę. Myślę, że to od tego że kiedyś było ich w moim życiu tak wiele, nie tylko w szkole ale też w rodzinie. Ale czuję, że to co mówisz- zdrowa ocena też jest potrzebna. Kolejna praca przede mną 🙄🤪 Zgadzam się z Tobą bardzo jeśli chodzi o relacje: doświadczyłam tego w ostatnich latach mojego życia, kiedy musiałam zrezygnować z kilku ważnych relacji w moim życiu,… Czytaj więcej »
Joanna, bardzo się cieszę, że tak czerpiesz z naszego procesu 1,5 roku temu:) i że nadal on pracuje. Gratuluje Ci też Twoich dalszych odkryć i darów:) Uściski