Subskrybuj podcast na wybranym urządzeniu i otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach:
Zawstydzanie się można rozumieć jako wewnętrzne atakowanie siebie. Bywa związane z procesami sabotującymi i staje na drodze do wewnętrznej zmiany czy pójścia do przodu w rozwoju. Czasami krok ku lepszemu życiu wydaje się bardzo bliski czy prosty, a jednak nie jest wykonywany. Możemy sami sobie się dziwić: zrobiliśmy już tak wiele, a nadal jesteśmy w tym samym punkcie. Te procesy atakujące kiedyś były potrzebne i chroniły (często pierwsze istotne relacje i to co się w nich działo), a w dorosłym życiu są wewnętrzną “pamiątką”.
Wstyd powstaje w relacjach, ale też w relacjach się rozpuszcza. Czasem wstyd jest przykrywany innymi uczuciami. Mechanizmy kompensacyjne powodują, że może się wydawać, że świetnie funkcjonujemy, ale pojawiają się momenty (najczęściej w relacjach), kiedy czujemy się nieadekwatnie, odczuwamy porażkę czy ocenę, nawet jeśli nikt jej nie wypowiedział.
W podcaście przybliżam koncepcje procesów zawstydzających i atakujących, jak je rozumieć i rozpoznawać i jak powstają.
Zapraszam do słuchania:)
Jaką rolę pełni wstyd w wewnętrznych procesach?
I inne wątki tego odcinka:
- Czym jest wstyd, a czym jest poczucie winy.
- Jak bardzo niszczące może być zawstydzanie się.
- Powiązanie wstydu z akceptacją i lękiem przed odrzuceniem.
- Procesy atakujące wewnętrznie i jak się to ma do krytyka wewnętrznego.
- Psychobiologiczne odczucia w ciele, które zatrzymują zmianę na lepsze.
- Konflikt między autentycznością a przywiązaniem.
- Kiedy wstyd jest toksyczny?
- O hamulcu ręcznym (wynikającym z mechanizów atakujących), który się zaciąga, gdy próbujemy się rozwijać.
- O innowacyjnym modelu terapii w modalności integratywnej – NARM – neuroafektywny model relacyjny.
Odcinek trwa 26 minut.
Podcastowa kraina rozwoju:
[blocksy_posts limit=”3″ has_pagination=”no” orderby=”rand”]
Piękny podcast! Z całego serca dziękuję za Twoje życzenia, Twoją życzliwość, ciepło i dzielenie się wiedzą oraz Twoimi doświadczeniami. Z przyjemnością posłucham ponownie i zrobię sobie notatki. To co mówiłaś pomogło mi zobaczyć moje doświadczenie z zawstydzaniem w świetle wiedzy psychologicznej. Bardzo pomocne.
Wielkie dziękuję Agata. Wysłucham na pewno jeszcze raz bo temat poruszył i wzruszył mnie głęboko 💕
Podcasty 117 i 118 dla mnie bardzo wspierające, wyjaśniające. Poszerzają wgląd w siebie i ogląd siebie w relacjach na codzień. Relacji ze sobą i innymi: bliskimi i obcymi. Mam poczucie, że nakierowana uważność na postawy, stany emocjonalne o których opowiadasz dało mi narzędzie do pracy ze sobą. widzę – mogę podjąć decyzje o zmianie tu i teraz. Oczywiści to narzędzie ma pewne ograniczenia ale jest bardzo wspierające na codzień. NIEZMIENNIE DZIĘKUJJJĘ i drapanko dla koni