Subskrybuj podcast na wybranym urządzeniu i otrzymuj powiadomienia o nowych odcinkach:
Dzisiaj wyjątkowy podcast o drodze do dojrzałości psychicznej i odkrywaniu prawdy o sobie i o świecie, czyli patrzeniu tak, aby widzieć. Patrzeć będziemy na przepiękny film animowany, a odkrywać będziemy siebie. Sprawdź sama 😉 Pokażę Ci moje spojrzenie na film Kraina Lodu 2. Jeśli się na niego wybierasz – to możesz najpierw obejrzeć film, ale polecam także wybrać się do kina już po wysłuchaniu podcastu, z perspektywą pracy psychologicznej. Dzięki temu odkryjesz inne pokłady znaczeniowe przedstawionego świata.
W tym odcinku tłumaczę także, jak można pracować nad swoją psychiką na podstawie filmu.
Jaką drogę psychiczną trzeba w sobie odbyć, aby dojść do dojrzałości? Z jakimi częściami siebie trzeba się dogadać, żeby uwolnić swój potencjał?
I inne wątki tego odcinka:
- Jakie części naszej psychiki mogą obrazować elementy przedstawione w opowieści?
- Czym symbolicznie może być zaklęta puszcza i królestwo? Gdzie odbywa się transformacja?
- O konflikcie ego i duszy.
- Co oznacza głos, który nie daje Elsie spokoju?
- Dlaczego Bałwan znika, gdy Elsa zamarza i pojawia się po jej transformacji?
- O symbolice ducha ognia, powietrza, ziemi, wody i rzeki życia.
- Czego symbolem staje się koń?
- Jakie pytania możesz sobie zadać przy pracy psychologicznej na bazie filmu?
- Po co budować mosty pomiędzy naszą częścią świadomą a nieświadomą?
- Jaką drogę psychiczną trzeba w sobie odbyć, aby dojść do dojrzałości? Z jakimi częściami siebie trzeba się dogadać, żeby uwolnić swój potencjał?
- Opowiem również o postaciach Elsy, Anny, Kristoffa i Bałwanka 🙂 i moim spojrzeniu na postacie filmu jako części naszej osobowości.
Jakiej mocy aktualnie potrzebujesz? Z którą częścią siebie warto porozmawiać?
*Elsa to ta część osobowości, która jest odpowiedzialna za odwagę, chęć szukania swojego głosu, podważanie statusu quo. Anna jest natomiast postacią, która dba o relacje i codzienne, zwykłe życie, ale też umiejętność ekspresji siebie bez poczucia posiadania magicznej mocy. Kristoff radzi sobie ze stanami i nastrojami, zarówno Anny, jak i Elsy, daje stabilność i poczucie bezpieczeństwa. Bałwan odpowiada za podejście do sytuacji z dystansem i humorem, ale, co zaskakujące, ma dostęp do wyjątkowego wglądu w sytuację. Dodatkowo, ważnym motywem jest rola plemienia i jego moc – moc kontaktu z naturą i korzystania z jej mocy. Jeśli każda z tych postaci uosabia jakąś część naszej osobowości to można zadać sobie pytanie: jakiej mocy, jakich cech aktualnie najbardziej potrzebuję?*
Odcinek trwa 34 minuty. Miłego słuchania 🙂
Piosenka, o której opowiadam w podcaście, z pięknym przesłaniem:
“Gdy nie masz nic” z filmu “Kraina Lodu II”, wykonanie Agnieszka Przekupień
Zwiastun filmu Kraina Lodu II (Frozen II) oraz gdzie można go obejrzeć: tutaj
Jak wyglądała praca nad tym odcinkiem? 😉
Podcast, który może Cię zainteresować:
Odcinek 26 opowiada jak pracować psychologicznie korzystając z mądrości zawartych w prastarych opowieściach. W książce “Biegnąca z wilkami” możesz znaleźć nie tylko stare baśnie, ale ich dogłębne opracowanie z interpretacją, która pomaga otworzyć się na język symboli.
Przeżywając trudne życiowe momenty, gdy nie wiemy czego się złapać, Biegnąca z wilkami daje nie tylko siłę i nadzieję, ale konkretne wskazówki: co wybrać i jakie konsekwencje tego wyboru można przewidywać. Posłuchaj podcastu 26 i poczuj o co chodzi z tymi baśniami 😉
- Zdjęcie: Annie Spratt – Unsplash
Witam… podekscytowana i wzruszona.
Wyjątkowy odcinek. Jestem pod ogromnym wrażeniem takiego podejścia do “Krainy lodu”.
Chyba zrozumiałam dlaczego tak bardzo kocham filmy reżyserowane na podstawie baśni (szczególnie animowane). Zawsze mnie głęboko poruszają, doprowadzają do płaczu z radości, smutku, wzruszenia. Ale prawdą jest, że podchodziłam do nich stereotypowo: walka dobra ze złem. Jednak nie to chyba poruszało moje serce. Pokazałaś nam, jak szukając mądrości w baśniach można głęboko zastanowić się nad swoją mentalną dojrzałością. Wspaniałe narzędzie do pracy nad sobą.
Filmu jeszcze nie widziałam, ale czuję że moc i cechy Kristoffa najbardziej byłyby mi obecnie potrzebne. Muszę odnaleźć je, żeby radzić sobie ze stanami i nastrojami Anny i Elsy. Potrzebuję stabilności i poczucia bezpieczeństwa, kiedy już zawędrowałam do tej „Puszczy”. Pozdrawiam gorąco Agatko i dziękuję za każdy odcinek podcastu, który inspiruje do poszukiwań.
🙂 tak moc Kristofa może łatwo być niezawuażona, a jest jednak kluczowa.
Ciekawie było przedstawione schodzenie w coraz niższe warstwy podświadomości i zderzenia z prawdą (zamrożenie w obliczu informacji nie do zniesienia o dziadku – Elsa, rozpadnięcie się Anny po utracie siostry, bezsilność w obliczu zmierzenia się z prawdą, niemoc), a następnie sięgnięcie po swoją wrażliwość, zburzenie wesołkowatości Bałwanka, sięgnięcie po autentyczne odczucia, by się wydostać na zewnątrz, zburzenie granic między światami – korzystanie zarówno z nieświadomej jak i świadomej części siebie. Transformacja, że hej! 🙂
Oj tak… i świetnie pokazana ryzyka jakie ona niesie (np. tsunami emocji, które Elsa zatrzymuje), ale nie każdy je zatrzyma… i wtedy one niszczą, a nie budują.
tsunami emocji są nie do zatrzymania, to prawda…. czasami też lubię porównać Annę do Ziemi/ Półkuli Południowej/ ciała vs. Elsa jako metafora Kosmosu/Półkuli Północnej/duszy… Pięknie Ci te karteczki kolorowe posłużyły w układaniu tej pięknej historii (intrygowały mnie od ostatniego webinaru! ;))
Uwielbiam ten film. Dla mnie jest on o tym, żeby odkryć swoje powołanie, nawet wychodząc ze strefy komfortu – powiedzieć życiu i przeznaczeniu TAK.
🙂 tak, i też o tym, że co jakiś czas słyszy się “jakiś głos”, który zaprasza do zrobienia kolejnego kroku.
Cudowne narzędzie do pracy nad sobą. Jestem zachwycona. Pięknie się z Tobą podróżuje Agatko. Dziękuję!
Dziękuje Kochana 🙂
Dziękuję Agata 🤗
Za każdy podcast, którego wysłuchałam i za te, które na mnie czekają. W Krainie rozwoju przebywam od jakiegoś czasu, Twoje Królestwo natomiast, bardzo mi się spodobało i z chęcią zatrzymam się tu na jakiś czas🙂
Zdjęcie pokazujące Twoją pracę z tym odcinkiem obudziło we mnie radość, ale tez wielki szacunek dla tego co robisz…
Moc Kristofa – jej potrzebuję teraz najbardziej. Ależ mi się podoba ten odcinek – tak bogato i głęboko o nim opowiadasz, że obowiązkowo obejrzę Krainę Lodu 2 jeszcze raz.
Dziekuje Ci.
Obejrzyj 🙂 to cudowna przygoda z tym filmem – zwłaszcza patrząc na nią z tej podcastowej perspektywy:)
Moja uwaga prystaneta przy Kristofie,
który podejmujac próby oswiadczania
sie, pokazuje pewnos co do swojego
pragnienia, natomiast nie posiada dostepu do umiejetnosci oceny czasu i
realiów. To by byta dla mnie taka czesc w psychice, gazie jedyne co jest znane, to kierunek, ale nie ma sie pojecia kiedy to nastapi, jest element niedopasowania czasowego. Jednoczesnie Kristoff mi
pokazuje, ze cztowiek ma domysinie
dostep prynajmniej do istoty samego
pragnienia.