Szkoła facylitatorów program | HorseSense

Szkoła facylitatorów program

Szkolenie facylitatorów

Horse Assisted Education to młoda dziedzina wśród propozycji dróg rozwoju człowieka. Jestem jej pionierem w Polsce, przetarłam dla ciebie ten szlak. Moją inspiracją pozostają Gerhard i Karin Krebs, Dave Harris, Jackie i Herb Stevennson, June Guenter, Barbara Rector, Klaus Ferdinand Hempling i wielu innych. Abyś mogła ufać moim kompetencjom postarałam się o akredytację i obecnie działam jako jedyny taki ośrodek European Association for Horse Assisted Education (EAHAE) i HorseDream w Polsce. To spod mojej opieki wywodzą się kolejni facylitatorzy. Zaszczepiam w nich chęć do pogłębionego rozwoju, odkrywania coraz większej samoświadomości i miłości do koni. Pamiętaj, dla mnie one bardzo wiele oznaczają. Bez nich moja praca byłaby niepełna. A ty nie miałabyś możliwości skorzystania z ich stadnej mądrości, magicznego wpływu na relacje i wzorca wolności. Każdy koń jest u mnie trenerem i specjalnie szykuję go do tej roli. Możesz być więc pewna, że masz do czynienia z profesjonalistami.

Sprawdź, warto!

Facylitator łączy marzenia z profesjonalnym zajęciem

Szkoła facylitatorów

Kompleksowa ścieżka rozwoju

Przygotowuję facylitatorów od 2008 roku. Od tego czasu wiele się zmieniło. Teraz Szkoła to bardzo praktyczny program, który łączy przygotowanie facylitatora teoretycznie, umiejętnościowo oraz na poziomie postawy. Coraz więcej osób korzysta też z udziału w Szkole jako pogłębionej ścieżce rozwoju.

Esencja z nurtów międzynarodowych z autorską nutą

Jestem od lat liderem EAHAE (European Assosiation of Horse Assisted Education). To daje mi dostęp do podglądania różnych sposobów pracy. Jednocześnie chcąc łączyć programy rozwojowe z końmi z uniwersalną wiedzą psychologiczną, wypracowałam swój własny sposób pracy (superwizowany w Polskim Towarzystwie Psychologicznym), który zdobywa uznanie międzynarodowe. W Szkole dostajesz pigułkę wiedzy zawierającą całe moje doświadczenie oraz trening umiejętności pracy w roli facylitatora.

the_herd
grupa z koniem2

Treningi zadaniowe – 100% praktyki

Treningi zadaniowe to ważny element szkoły. To możliwość uczenia się w oparciu o własne doświadczenie z pełnym prowadzeniem przeze mnie. To doskonałe wejście w profesję facylitatora.

Koncepcja i cele Szkoły Facylitatorów Programów rozwojowych z końmi Horse Assisted Education

Szkoła składa się z kilku zjazdów obejmujących kilka modułów, które uzupełnione są treningiem zadaniowym pomiędzy zjazdami. Celem Szkoły jest przekazanie doświadczenia i wiedzy dotyczącej tajników tej pięknej, ale jeszcze mało poznanej drogi rozwoju człowieka.

Merytorycznie Szkoła uwzględnia i odnosi się do uznanych nurtów Horse Assisted Education i podejść do koni i pracy z ludźmi m.in. HorseDream, Klaus Ferdinand Hempfling, Barbara Rector (Adventure in Awareness), Jackie i Herb Stevenson (Experiential Learning with Horses and Nature), Non Voilent Communication, Jude Guenter (Teaching Horse), Linda Kohanov i wiele innych. Program jest wynikiem 10 lat doświadczeń Agaty Wiatrowskiej, udziału w szkoleniach u wyżej wymienionych osób i nieustannej superwizji w ramach struktur EAHAE. Rozbudowana Szkoła Facylitatatorów jest skierowana do osób, które z rozwojem człowieka spotykają sie po raz pierwszy lub uważają, że potrzebują treningu umiejętności w obszarze facylitowania (w odróżnieniu od Train the trainer, który tej części nie zawiera).

Elementy Szkoły facylitatorów

Szkoła składa się z dwóch cześci bazowej (3 pierwsze zjazdy) i dyplomowej (2 kolejne zjazdy). Po części bazowej uczestnicy tworzą ścieżkę rozwoju facylitatora wspólnie z superwizorem. Absolwenci uzyskują Dyplom Facylitatora Programów rozwojowych z końmi Horse Assisted Education.
Treningi zadaniowe obejmują budowanie relacji z końmi trenerami i przygotowywanie koni do doświadczeń, poprowadzenie sesji indywidualnej oraz miniwarsztatu HAE.

Szkoła odbywa się w profesjonalnie przygotowanym do HAE ośrodku HorseSense. Dzięki temu, na żywo, doświadczasz relacji wraz z wyjątkowymi końmi, których jedynym zadaniem jest rola trenera.

Co umożliwia Szkoła facylitatorów?

– kompleksowe przygotowanie do prowadzenia warsztatów z udziałem koni trenerów pod kątem merytorycznym (facylitowanie, praca z grupą) i organizacyjnym (przygotowanie koni trenerów, planowanie dnia warsztatowego, przygotowanie materiałów)
– prowadzenie Szkoły przez osobę akredytowaną do uczenia facylitatatorów Horse Assisted Education (akredytacja zarówno EAHAE i HorseDream)
– poznanie ćwiczeń z różnych nurtów Horse Assisted Education
– opieka merytoryczna w trakcie Szkoły przez Agatę Wiatrowską (konsultowanie i superwizja treningów zadaniowych)
– dostęp do oferty dla zaawansowanych facylitatorów w ośrodku HorseSense (udział w mastermindach  dla facylitatorów)
– dołączenie do międzynarodowej sieci facylitatorów Horse Assisted Education
– głębokie, osobiste doświadczenie rozwojowe
– stworzenie osobistej ścieżki rozwoju facylitatora i wsparcie w tej drodze.

Dyplom Facylitatora otrzymuje uczestnik całości Szkoły, który zrealizował treningi zadaniowe.

Posłuchaj wywiadu z Ewą Murach lub wywiadu z Dominiką Tarnacką – absolwentkami Szkoły facylitatorów
Wywiady nagrane w ramach 6 i 13 odcinka podcastu “z Wiatrem w grzywie” Agaty Wiatrowskiej

Struktura programu

1. Koń trener
Tworzenie fundamentu – zespołu koni trenerów
Przygotowanie koni i aspekty bezpieczeństwa
Holistyczne podejście do stworzenia warunków dla koni trenerów
Moja osobista relacja z każdym z koni trenerów (trening zadaniowy)

2. Projektowanie programów rozwojowych
Znaczenie konia w symbolice i rzeczywistości
Rozumienie i doświadczenie czym jest rozwój
Rozwój w kontakcie z końmi (na poziomie mentalnym, emocjonalnym i fizycznym)

3. Tworzenie sytuacji edukacyjnej w trakcie programów
Triada: koń-uczestnik-facylitator
Teoria uczenia się przy koniach
– rola układu limbicznego
– koherencja
– język i jego bariery
– uczenie się przez doświadczenie
Horse Assisted Education, a inne metody rozwojowe
Uznani nauczyciele metody
Zasady facylitowania
Praktyka facylitowania

4. Osobowość facylitatora
Facylitator jako lider
Autentyczność facylitatora jako narzędzie pracy
Relacja z koniem trenerem
Poszukiwanie swojej wizji

5. Facylitowanie procesowe i narzędziowe
Rodzaje facylitacji (procesowa, tematyczna)
Różne rodzaje doświadczeń
Narządzie facylitatora (wybór koni, struktura, projektowanie doświadczeń, prowadzenie omówień)
Praktyka facylitowania

6. Potencjał metody
– Rozwój osobisty i rozwój organizacyjny
– Praca z różnymi grupami docelowymi

7. Superwizja treningów zadaniowych i przygotowanie do prowadzenia własnego programu
Trudne sytuacje w trakcie szkoleń
Błędy w facylitowaniu i sposoby radzeniu sobie z nimi
Projektowanie własnego programu
Przygotowanie planu działania (kolejne kroki)

Dla kogo jest ta szkoła?

Szkoła przeznaczona jest dla osób, które chcą zdobyć umiejętności facylitowania programów rozwojowych z końmi i facylitowania ogólnie. Jako wstępną zasadę przyjęliśmy przyjmowanie do Szkoły osób powyżej 21 roku życia. Przewidujemy grupę ok. 6-8 osobową. Szkoła jest zarówno dla absolwentów Train the trainer, jak również dla osób rozpoczynających swoją przygodę z programami rozwojowymi z końmi.

Uczestnicy opowiadają o swoim doświadczeniu

Żyć swoim życiem

Udział w Szkole Facylitatorów Programów Rozwojowych z Końmi był moim marzeniem. Ta szkoła to niezwykła Przygoda, która rozpoczęła nowy cykl w moim życiu. Zawsze chciałam, aby mój zawód był zgodny z pragnieniami mojego serca. Po szkole Agaty, tak się właśnie stało. Konie kochałam od dziecka. Jeździłam rekreacyjnie. Potem zsiadłam z końskiego grzbietu. Zaczęłam szukać innej drogi do tych niezwykłych zwierząt. Nie miałam jednak jasności, jak mogłabym pracować z końmi. W międzyczasie dużo się wydarzyło. Silnie pracowałam nad swoim rozwojem. Zrezygnowałam z etatu. Założyłam swoją firmę. To była ważna droga. Paradoksalnie konie wróciły do mnie, w chwili gdy “odpuściłam”, kiedy poczułam, że to, co dla mnie ważne, to kontakt i bycie z nimi. Tyle. Kilka miesięcy później zdecydowałam się na szkołę Agaty. Dzisiaj pracuję z końmi i ludźmi. Wiem, że chwila, w której się to zadziało nie jest przypadkowa.  To, co jest piękne w tym, co proponuje Agata, to wzmacnianie i odkrywanie wewnętrznego przywództwa. To przestrzeń, w której jest dużo miłości, zrozumienia i mądrości. To przestrzeń wzrostu i sięgania po nowe możliwości. W swoim tempie. Tu nie usłyszysz jednej recepty na szczęście, tu sama/sam nauczysz się ją tworzyć i realizować w swoim życiu.  Coraz głośniej słyszę swój wewnętrzny głos, który mnie prowadzi. To jest najcenniejszy skarb, który wynoszę z tego niezwykłego doświadczenia.
Szkołę Facylitatorów Programów Rozwojowych z Końmi polecam z całego serca wszystkim, którzy chcą żyć swoim życiem, zbliżyć się do swojego wewnętrznego piękna i przywództwa i, oczywiście, wszystkim tym, którzy kochają konie. To jedna z ważniejszych Przygód w moim życiu. Dziękuję Agata.

Dominika Tarnacka

Dominika Tarnacka

Uczestniczka Szkoły facylitatorów programów rozwojowych z końmi

Szkoła dzięki której wyrastają skrzydła

O szkole facylitatorów dowiedziałam się przypadkiem, grzebiąc w Internecie. Gdy przeczytałam, czym tak naprawdę jest, zachwyciłam się od razu. Nie wiedziałam jednak czy się nadaję do takiej szkoły, a potem do takiej pracy. Moje obawy budził brak wykształcenia psychologicznego, nie miałam też nic wspólnego z coachingiem.
Dlatego najpierw zdecydowałam się na intensywny „Train the trainer”- i to było objawienie. Te warsztaty wywróciły do góry nogami moje życie, zaczęłam inaczej patrzeć na siebie, na otoczenie. Wtedy nie wiedziałam, że to była zaledwie przystawka do tego, co mnie spotkało podczas zajęć w szkole.

Agata Wiatrowska jest demiurgiem. Razem ze swoimi końmi dała mi szansę na dotarcie w głąb siebie, na zmierzenie się z przeszłością i na nowe otwarcie. Dzięki jej szkole wyrosły mi skrzydła. Teraz będę mogła się wiedzą dzielić z innymi.

Agata Wiatrowska – dziękuję z całego serca za szkołę. Dała mi nowe życie.

Monika Filipowska

Monika Filipowska

Uczestniczka Szkoły facylitatorów i Train the trainer

Głębokie doświadczenie siebie

(…) I teraz, już z prawie rocznej perspektywy, mogę śmiało powiedzieć, że w tamtym czasie doświadczyłem siebie tak głęboko, jak nigdy przedtem. Zwłaszcza analiza mojego kontaktu z końmi w kontekście stanów, uczuć i potrzeb oraz strategii podejmowanych w celu ich realizacji, okazały się zaskakujące. Pozwoliło mi to wejrzeć w głąb siebie i uwolnić to, co wcześniej było nieuświadomione i skrywane pod maskami obaw o to kim boję się być i kim chciałbym, żeby mnie widziano. Ten proces gdy już się rozpoczął, dał mi korzyści natychmiastowe, ale myślę, że równie ważne jest to, że towarzyszy mi już na stałe.(…)

Wiesław Michnowski

Wiesław Michnowski

uczestnik Szkoły Facylitatorów Programów Rozwojowych z Końmi

Kompendium profesjonalizmu

Miejsce rozwoju niepowierzchownego. Esencjonalne doświadczenia. Zielone światło dla intuicji, prawdy, przestrzeń do głębokiego namysłu, zaproszenie do zajrzenia pod maski. Kompendium profesjonalizmu i wiedzy, tak w odniesieniu do pracy z końmi, jak z przyszłymi uczestnikami warsztatów. Twoje autentyczne otwarcie i dzielenie się umiejętnościami, Spokój i moc. Ze zjazdu na zjazd czułem się coraz bardziej jak uczeń w kontakcie mistrzem Yodą. Dzięki temu jestem teraz bardziej świadom tego, co mam a czego potrzebuję, czuję się lepszy w nawigowaniu przez życie, silniejszy. Rozwinąłem także i ugruntowałem swój warsztat trenerski, jestem gotów by samodzielnie przygotować i poprowadzić warsztaty HAE.

Tomasz Ołdak

Tomasz Ołdak

Uczestnik Szkoły facylitatorów programów rozwojowych z końmi

Przeczytaj wyjątkowe referencje – listy, które otrzymuję od uczestniczek i uczestników po Szkole Facylitatorów – zobacz tutaj.

DSC_0335
w biegu

O prowadzącej

Opiekunem merytorycznym Szkoły i prowadzącą poszczególne moduły jest Agata Wiatrowska.

Akredytowany facylitator z uprawnieniami do uczenia kolejnych facylitatorów w European Assosiation for Horse Assisted Education i HorseDream.

Facylitator z powołania. Certyfikowany coach, trener II stopnia, właścicielka HorseSense, dyrektor międzynarodowego stowarzyszenia European Assiociation for Horse Assisted Education (EAHAE), licencjonowany HorseDream Partner.

Jest pionierem Horse Assisted Education w Polsce. Od 2005 roku prowadzi programy rozwojowe z końmi dla organizacji, firm oraz osób indywidualnych. Prowadzi szkołę facylitatorów metody i doradza przy tworzeniu organizacji oferujących coaching z końmi.

 

Doświadczenie w programach rozwojowych dla organizacji

Współpracowała z IKEA, AIESEC, BRE Bank, Bank Millennium, Bayer, BZ WBK, Capgemini, CitiBank, DHL, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Hewlett-Packard, Procter&Gamble, Teva, TVP 2.

Współtworzy i prowadzi projekty rozwoju przywództwa, przedsiębiorczości, aktywności zawodowej w całej Polsce i na świecie (m.in. w ramach program Leader realizowanym przez Lokalne Grupy Działania czy programu Leonardo da Vinci uczenie się przez całe życie).

Jest autorką książki „Koń jako trener. O facylitacji programów rozwojowych z końmi i lekcjach od koni trenerów”, wydanej w 2016 roku oraz współautorką książki „Menedżer uczy się od koni”, Difin, 2013.

i więcej o mnie.

Szkolenie facylitatorów odbywasz w miejscu, gdzie przyroda łączy się w naturalny sposób z człowiekiem i końmi.

Czym jest bioprzestrzeń?

Bioprzestrzeń to dopracowane w szczegółach pod kątem programów rozwojowych miejsce dla koni i ludzi. Gospodarzami są konie – trenerzy. Mieszkają w otwartej stajni, którą projektowałam specjalnie dla nich. Stado rządzi się swoimi prawami, nic mu nie narzucam. Pielęgnuję w nich wolność. Konie decydują o tym, gdzie przebywa ich stado, czy ruszają w kierunku leśnej łąki, czy wolą udać się na spoczynek w cieniu zielonego drzewa… Konie zaspokajają swoją potrzebę ruchu, a stado pozwala budować relacje, takie jak przyjaźń. Zwierzęta są słuchane, dlatego chętnie będą się z tobą komunikować. Porozmawiaj z nimi i pozwól im wspierać się na twojej drodze do rozwoju.

 

Inspirujące miejsce

HorseSense tworzyłam powoli i w skupieniu. Chciałam, aby każdy kąt przestrzeni sprzyjał tworzeniu się wyjątkowego klimatu. Miałam na myśli przede wszystkim ciebie i twoje samopoczucie. Miejsce to ma cię inspirować. Postawiłam na nowoczesną architekturę, która harmonijnie łączy się z miejscową przyrodą. Nie chciałam, aby nadmiar rzeczy cię rozpraszał. Wolałam zbliżyć do nas przyrodę, aby jej obserwacja i bliski kontakt wspierał twoje procesy rozwojowe. Zielone brzozy i sosny koją swoim szumem nerwy, łąki i bagienne okolice są naturalną barierą, która chroni nas przed hałasem miasta. Twoja wewnętrzna przemiana będzie się odbywać w najlepszych do tego warunkach. Wybrałam Bolimowski Park Krajobrazowy nieprzypadkowo. Ważne było dla mnie to, abyś miała wygodny dojazd z każdej części Polski i Świata (od lotniska Okęcie to tylko 1,15 minut kolejką). Puszcza, która nas otacza, to ostoja dla wielu zwierząt w tym koni. Mam nadzieję, że wkrótce stanie się także i twoją.

Lokalizacja

Ośrodek HorseSense
ul. Klonowa 21
96-315 Franciszków
Dobry dojazd samochodem: z autostrady A2 węzeł Wiskitki ok. 10 km oraz pociągiem – ośrodek znajduje się blisko stacji PKP Jesionka (ok. 500 m od ośrodka).

Terminy i koszty

Na Szkołę jest tylko kilkanaście miejsc na rok. Chcąc się dowiedzieć kiedy ruszają zapisy w kolejnych grupach – dołącz do listy zainteresowanych poniżej. 

Cena
12.000 zł przy płatności jednorazowej (1000 zł opłata rezerwacyjna płatna 7 dni od zgłoszenia i 11.000 zł płatne w ciągu miesiąca od zakończonej rekrutacji i podpisaniu umowy)

13.000 zł przy płatności w ratach (1000 zł opłata rezerwacyjna płatna 7 dni od zgłoszenia i 6 rat po 2.000 zł).

Cena obejmuje udział we wszystkich zjazdach, materiały, przerwy kawowe oraz superwizję treningów zadaniowych.

Można skorzystać z noclegu (80 zł za noc – tylko 6 miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń) w ośrodku. Wyżywienie we własnym zakresie – dostępny jest aneks kuchenny.

Zapisy
W celu rezerwacji miejsca prosimy o wybranie w sklepie Szkoły facylitatorów i opłacenie I części. Jeśli w sklepie nie ma miejsc lub jeszcze nie są otworzone zapisy – dopisz się do listy zainteresowanych – jako pierwsza dostaniesz informację kiedy ruszą zapisy.  Po wniesieniu opłaty odbędzie się konsultacja indywidualna (spotkanie online, jej celem jest sprawdzenie motywacji, oczekiwań oraz możliwości spełnienia wymagań Szkoły facylitatorów). W przypadku niezakwalifikowania się do Szkoły opłata rezerwacyjna jest zwracana po potrąceniu 300 zł opłaty administracyjnej za proces rekrutacyjny.

Grupa zamyka się przy maksymalnie 8 osobach.

Edycja 2019/2020

Grupa A

I zjazd 19-20.10.2019
II zjazd 16-17.11.2019
III zjazd 14.-15.12.2019
IV zjazd 25-26.01.2020
V zjazd 22-23.02.2020

Grupa B

I zjazd 30.11-1.12.2019
II zjazd 11-12.01.2020
III zjazd 8-9.02.2020
IV zjazd 7-8.03.2020
V zjazd 4-5.04.2020

Między zjazdami treningi zadaniowe: budowanie relacji z końmi trenerami, przygotowywanie koni do doświadczeń, poszukiwanie osobistej wizji i przeprowadzenie miniwarsztatu HAE.

Godziny zjazdów:
sobota 12:00 – 19:00
niedziela 9:00 – 16:00

Zapraszam!

10 kroków do zwiększenia swojej siły wewnętrznej [E-book]