en en en
10 kroków do zwiększenia swojej siły wewnętrznej

Wpisz swój adres email, aby bezpłatnie otrzymać poradnik PDF.

Autentyczna i spójna komunikacja

Spotkanie z mistrzami komunikacji niewerbalnej. Poszukiwanie spójności na poziomie emocji, myśli, ciała i ducha.

Świadome przywództwo

Przywództwo jest nieustającym uczeniem się i wyciąganiem wniosków. Ekspertyza i to co wiemy – nie jest tu  wystarczające. Ważna jest wizja. Liczą się bardzie pytania, niż odpowiedzi. Zauważanie, a nie wiedzenie.

Horse-Sense czyli mądrość życiowa

Uruchamianie rozwiązań z szacunkiem do tego co historyczne i otwartością na nowe. Wzmacnianie działań w oparciu o ponadczasowe i uniwersalne wartości.

Międzynarodowy know-how i autorskie podejście

Współtworzymy międzynarodową sieć facylitatorów. Prowadzimy kompleksowe szkolenia facylitatorów.

HorseSense

Bezpłatny ebook o sile wewnętrznej

Pobierz bezpłatny poradnik

Horse Assisted Education

Referencje

Nasze referencje

Od 12 lat dostarczamy kompleksowe programy rozwojowe dla osób indywidualnych, organizacji i szkolimy facylitatorów. Często trafiają do nas też osoby, które po prostu interesuje pogłębianie relacji z końmi. Zapraszamy do lektury referencji naszych uczestników z różnych obszarów i z różnymi potrzebami:

 

 

Wybrane referencje osób indywidualnych:

(…)Miejsce rozwoju niepowierzchownego. Esencjonalne doświadczenia. Zielone światło dla intuicji, prawdy, przestrzeń do głębokiego namysłu, zaproszenie do zajrzenia pod maski. Kompendium profesjonalizmu i wiedzy, tak w odniesieniu do pracy z końmi, jak z przyszłymi uczestnikami warsztatów. Agata Wiatrowska wnosi autentyczne otwarcie , spokój i moc. Ze zjazdu na zjazd czułem się coraz bardziej jak uczeń w kontakcie mistrzem Yodą. Dzięki temu jestem teraz bardziej świadom tego, co mam a czego potrzebuję, czuję się lepszy w nawigowaniu przez życie, silniejszy. Rozwinąłem także i ugruntowałem swój warsztat trenerski, jestem gotów by samodzielnie przygotować i poprowadzić warsztaty HAE.

Tomasz Ołdak

 

 

(…) „Koń jaki jest każdy widzi”…

a jednak jak to jest, że w średnim wieku można doświadczyć czegoś tak nieprawdopodobnego pierwszy raz w życiu. Kiedy na FB znalazłam rekomendacja warsztatów prowadzonych przez Agatę pomyślałam to ten czas i to miejsce. Miejsca zupełnie inne, a metoda mało mi znana.. Gdzieś wewnątrz siebie czułam, że właśnie tego potrzebuje do dalszego rozwoju. Szłam z nastawieniem potrzebuję ruszyć do przodu… Wszystko czego doświadczyłam podczas tych 3dni wspólnej pracy z Agatą i towarzyszkami warsztatu oraz w trakcie przerw między zajęciami było jak przysłowiowa magia. Ta metoda mnie urzekła „Koń jak trener”. Koń jak towarzysz rozwoju w odczuwaniu, a w konsekwencji rozumieniu, co robić lub czego nie robić by żyć szczęśliwe by żyć inaczej.


Wiem jedno, że podczas pracy z końmi osiągnęłam każdy stawiany sobie cel. Choć tak naprawdę kolejny raz zdałam sobie sprawę, że wartością samą w sobie nie jest docieranie od punktu do punktu b, tylko droga jaka przemierzamy. Dotknęłam tematów trudnych, a nawet bolesnych. Poczułam czym jest głębokie współodczuwanie, Poczułam, że każdy ma swój czas, swoje tempo i swoja osobista przestrzeń. Oczywiście wcześniej o tym wiedziałam, ale między wiedzą, a czuciem jest coś o czym mi trudno jest mówić, pisać… czego nie da się wytłumaczyć, coś co nie ma wykresu, scenariusza, planu, ale wiem, że „to” właśnie pomaga wzrastać osiągać kolejny poziom, wejść wyżej w nieznaną przestrzeń dzięki – odczuć siebie, odczuć innych, a dzięki temu głębiej zrozumieć i siebie i innych. Spojrzeć na tak wiele spraw z kompletnie z nowej perspektywy. Jakiej? pewnie takiej na jaką jesteśmy gotowi.
Z całego serca polecam warsztaty z HorseSense 

Eliza Błaszkiewicz

 

 

(…) Mamy bardzo dużo schematów w swoich głowach. Na przykład takie, że przywódca musi być silniejszy, mądrzejszy, lepszy od tych, którym przywodzi. Jednak okazuje się, że można również przywództwo rozumieć jako dawanie bezpieczeństwa i troski. W wielu sytuacjach okazywało się, że nie doceniamy dobrej woli drugiej strony. Konie chciały współpracować. Oglądając swoją pracę nagraną i odtworzoną na ekranie, mogliśmy zobaczyć, że koń współpracowałby z nami także wtedy, gdybyśmy użyli mniej środków i byli bardziej delikatni. Podobnie jest z ludźmi. Jednak delikatność i wrażliwość musi się wiązać z wiarą w to, że współpraca jest możliwa. To właśnie obawa przed zachowaniem konia najbardziej utrudniała współpracę. A także brak jasności co do naszych własnych planów i celów….

Agnieszka Stein, autorka, psycholog dziecięcy

 

 

„Bardzo ciekawe i rozwijające doświadczenie. Połączenie nowatorskiej metodyki (sesje szkoleniowe z końmi) z podejściem bardziej tradycyjnym (indywidualne sesje coachingowe pomiędzy spotkaniami) pozwalają utrzymać odpowiednią dynamikę szkolenia i zaadresować indywidualne potrzeby. Rozłożenie programu w czasie daje możliwość refleksji i głębszego zastanowienia się nad sobą. Traktuję ten program jako początek drogi ku przywództwu. Przede mną jeszcze dużo pracy nad zdefiniowaniem jakim liderem chciałabym w przyszłości być, ale mam już ku temu dobre podstawy – dzięki Akademii Przywództwa.A zatem otwieram drzwi na nowe perspektywy i dalszą pracę nad sobą. Praca z końmi w trakcie programu uświadomiła mi jak wiele można się od tych zwierząt nauczyć. Uważność, dawanie przestrzeni innym, szukanie energii wewnętrznej w sobie by wzbudzić entuzjazm i pociągnąć za sobą innych – to tylko niektóre „odkrycia” które zabieram ze sobą do korporacyjnej rzeczywistości. Bardzo przyjemne oderwanie się od codziennej biurowej rzeczywistości. Doceniam również indywidualne podejście Agaty do uczestników (np. poprzez zindywidualizowany dobór ćwiczeń z końmi ). Agata motywuje do pogłębionej refleksji nad sobą. Cieszę się także, że w ośrodku w którym było zorganizowane szkolenie dba się o dobrostan koni.”

Joanna Stecka, Head of HR Consultants, Germany and Poland at Nokia

 

 

(…) Warsztaty HorseSense w ramach których dostałam od Petroneli, naszej końskiej trenerki, niezwykłą lekcję pokory, czułości, spokoju, dystansu, zatrzymania. Ona i Empatia spowodowały, że stanęłam w pędzie, który mnie zjadał i od środka i powodował, że szukając spełniennia i określenia doprowadziłam do sytuacji, w której z dnia na dzień było mnie mniej. A tam poczułam, że ktoś (Petronela) tak pięknie uczy mnie zatrzymania, umiejętności oddechu. Czyli życia. I moje Rude wsparcie:):):) Kot pomocnik będący żywą metaforą wszystkich kryzysowych momentów w moim życiu. Bo zawsze w ówczas otrzymuję to najcenniejsze, najpiękniejsze, życiodajne wsparcie i miłość. I to mnie rtrzyma i to powoduje, że moje życie jest pełne….

Anna Iwasiuta Dudek, aktorka, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza

 

(…) „To było bardzo ciekawe doświadczenie dla mnie, spojrzeć na siebie w relacji z końmi, jak i przyglądać się innym osobom w ćwiczeniach. Wiele przypuszczeń się dla mnie potwierdziło, ale było też kilka zaskoczeń. Mogliśmy nie tylko przyjrzeć się sobie w sposób warsztatowy, ale też integrować się ze sobą, wymieniać opiniami, spostrzeżeniami. Nadal nie do końca wiem jak praca z koniem przekłada się na pracę z ludźmi, ale może to jest temat, który jeszcze we mnie będzie się rozwijał.

Moje wnioski i refleksje:

Najwięcej można się nauczyć od tych, którzy się od nas najbardziej różnią.

Wydawało mi się, że energię z jakaś wychodzi się w świat, do ludzi, można czasem ukryć, ale coraz bardziej się przekonuję, że jest ona doskonale wyczuwalna nie tylko dla koni, ale też dla ludzi. I praca nad dobrą energią jest dla mnie teraz ważna.

Warsztaty miały bardzo swobodny charakter, ale też były dobrze zorganizowane. Był czas na pracę i odpoczynek. Agata bardzo umiejętnie angażowała nas do pracy i wymiany opinii. Z podziwem patrzyłam jak porusza się wśród koni i nawiązuje z nimi niewidzialny kontakt 🙂 Bardzo polecam!”

Dorota Klinkosz, uczestniczka programu rozwojowego z końmi dla całego zespołu,  Project Coordinator / Coach / Soft Skills Trainer at Fagbokforlaget V&B AS

 

 

(…) „Niezwykle inspirujące. Tak głęboko dotykające emocji i przestrzeni nieświadomej, że trudno zaraz po wykonywanych zadaniach zwerbalizować to co tak na prawdę się wydarzyło. Konie w prosty dla siebie i wydaje się niedościgły dla nas sposób dostrzegają to co jest. Wszystkie nasze strategie grania kogoś kim nie jesteśmy stają się nieskuteczne.

Słowa, które pozostaną ze mną: ” Gdy nie starcza charakteru sięgamy po agresję.”

Zadania z dystansu i bliskości były doświadczeniami, które odmieniły moje spojrzenie na istotę spotkania i komunikacji. Jako że :”Gdy nie ma się oswojonego dystansu w bliskości zaczyna się manipulować,” Zrozumiałam że siła może być piękna, bezpieczna. Codzienność to spotkanie z drugim człowiekiem, zadania do wykonania. Wszystko dzięki czemu możemy rozwijać swój charakter bądź rozwijać strategie działania w masce. Odczucia, które towarzyszyły mi w pracy z Empatią i Lucasem były nowa jakością, do której wracam w sytuacjach o podobnej problematyce.

Zadania z dystansu i bliskości były fantastycznym przeżyciem. Nie potrafię zrozumieć i wytłumaczyć fenomenu,ale doświadczyłam jak precyzyjnie konie nas czytają. Reagują na najmniejsze zmiany w naszym nastawieniu nawet jeśli jest to tylko monolog wewnętrzny. Po tym szkoleniu potrafię zobaczyć i zaakceptować własne granice. Wzajemne zaufanie i szacunek to fundament, środek i cel we wszystkim co wspólnie robimy. Przy Agacie czułam się totalnie bezpiecznie. Mogłam, w atmosferze pełnej akceptacji, poruszać się po zakamarkach mojej osobowości. Jestem ogromnie wdzięczna za szkolenie.

Dziękuję za ciepło i otwartość. Program zarekomendowałabym każdemu, kto pragnie się rozwijać, kto pragnie spotkania z samym sobą a nie wierzy że jest tego wart. Szkolenie genialne dla ludzi którzy mają tendencję do nadmiernego kontrolowania, lub utożsamiania własnej wartości z czymś zewnętrznym. Może byłoby to bardzo ciekawe dla DDA – dorosłych dzieci alkoholików, których strategią przetrwania jest maska – bohatera, maskotki, niewidzialnego dziecka lub czarnej owcy.”

Bożena Kuza, uczestniczka indywidualnego programu rozwojowego

 

(…) „I teraz, już z prawie rocznej perspektywy, mogę śmiało powiedzieć, że w tamtym czasie doświadczyłem siebie tak głęboko, jak nigdy przedtem. Zwłaszcza analiza mojego kontaktu z końmi w kontekście stanów, uczuć i potrzeb oraz strategii podejmowanych w celu ich realizacji, okazały się zaskakujące. Pozwoliło mi to wejrzeć w głąb siebie i uwolnić to, co wcześniej było nieuświadomione i skrywane pod maskami obaw o to kim boję się być i kim chciałbym, żeby mnie widziano. Ten proces gdy już się rozpoczął, dał mi korzyści natychmiastowe, ale myślę, że równie ważne jest to, że towarzyszy mi już na stałe.

Zrozumienie, że tylko to, co w nas prawdziwe, jest spójne z tym, czym emanujemy na zewnątrz, jest bezcenne. Konie to wiedziały, wiedzą i będą wiedzieć.

A ludzie? Kiedyś pewnie wiedzieli, później o tym zapomnieli stając się coraz bieglejsi w rozwijaniu technik manipulacji, a dzięki programom rozwojowym z końmi, mogą to sobie na nowo uświadomić. I ja mam to szczęście . Dzięki temu, jak to ładnie mówiłaś, lepiej mi się nawiguje w życiu codziennym. I to nie jest tylko moja opinia, ale i innych osób z mojego bezpośredniego otoczenia. Byłbym zapomniał dodać, że koni oczywiście również;).”

Wiesław Michnowski, uczestnik Szkoły facylitatorów

 

Film z otwartej konferencji poświęconej Empatii w biznesie:

 

 


Wybrane referencje osób uczestniczących w programach rozwojowych dla grup zorganizowanych:

 

 

Tomasz Buraś, Prezesa Zarządu DHL, który uczestniczył w Horse Assisted Education razem z całym Zarządem


 

Dorota Jakubowska, Prezes Grupy TROP, uczestniczyła w programie HorseSense z całym zespołem, wprowadziła program HorseSense jako część składową Szkoły Coachów

(…) „Dla mnie osobiście uczestnictwo w warsztatach HorseSense było niezwykłym egzystencjalnym przeżyciem . Uczestniczyłam tam z własnym zespołem i doświadczyłam jak obnażająca i jednocześnie budująca i wzmacniająca jest praca z końmi bez przemocy. W moim poczuciu propozycja programów HorseSense wspiera budowanie efektywnych sieci współpracy – które mogą być odpowiedzią na wyzwanie cywilizacyjne, przed którym stoją aktualnie organizacje. Cały warsztat z końmi to nie jest zabawa. To jest bardzo głęboka praca nad budowaniem relacji.”


 

Monika Waligóra, Dyrektor ds. Komunikacji i PR w DHL – uczestniczyła w programie dla TOP Managementu

 

 

Poza tym  Agata Wiatrowska prowadziła programy rozwojowe z końmi dla: mBank (cały Zarząd), DHL (cały Zarząd), BZ WBK, Takeda, T-Mobile,  Capgemini,  Hewlett-Packard, Procter&Gamble, Teva, Polpahrma i IKEA oraz wielu organizacji pozarządowych i grup nieformalnych.