en en en

Z wiatrem w grzywie – odcinek 9 – Jak konie mogą pomóc w rozwoju?

06 listopad 2018, autor: Joanna Borysiewicz-Gardeła

Z wiatrem w grzywie – odcinek 9 – Jak konie mogą pomóc w rozwoju?

Podcast Agaty Wiatrowskiej

Aby żyć odważniej i autentyczniej

To już 9 odcinek z serii podcastów „Z wiatrem w grzywie”.

W podcastach dzielę się wskazówkami z różnych obszarów rozwoju od przebudzenia i leczenia się, poprzez próby projektowania swojego życia aż do mistrzostwa osobistego. 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób można SŁUCHAĆ PODCASTu zobacz w notce do 1 odcinka. Znajdziesz tam informacje o subskrybowaniu i aplikacjach do podcastów.

 

 

W odcinku 9 – Jak konie mogą pomóc w rozwoju?

Odcinek 9 jest trzecim  odcinkiem  trylogii dotyczącej tego jakie korzyści daje rozwój osobisty (zobacz odcinek 8) i co może się stać, gdy nie chcemy się rozwijać (odcinek 7). W tym odcinku mówię o szczególnej roli koni w rozwoju osobistym, jak mogą pomóc programy rozwojowe prowadzone z udziałem koni trenerów. Będzie jeszcze kolejny odcinek (powstał w trakcie nagrywania tych odcinków), dogrywka, w której wyjaśnię dlaczego rozwój osobisty jest niezbędny dla osób zajmujących się końmi.

 

W tym odcinku dowiesz się o fundamentach programów rozwojowych z końmi:

  • Dlaczego konie działają na nas holistycznie?
  • Dlaczego właśnie konie a nie inne zwierzęta?
  • W czym mogą pomóc programy rozwojowe z końmi?

 

 

Koń zawiera w sobie esencję wszystkich cech, które może nam zafundować życie. Może być ekscytujące, a może być niezbezpieczne. Może wymagać uważności i empatii albo postawienia mocnej granicy.

 

Konie nie działają same w sobie. Na programach rozwojowych stworzona jest przestrzeń rozwojowa, w której wchodzimy w relację z koniem przy wsparciu facylitatora. Konie nadeptują na odcisk rozwojowy, odkrywają to co w danym momencie najbardziej potrzebuje rozwoju. Zadają niejako pytanie o niesłużące myśli, automatyzmy, odłożone emocje. Cały czas pytają kim jesteś i czego chcesz?

 

Dlaczego programy rozwojowe działają:

 

1. Konie oddziaływują holistycznie. W porównaniu do innych metod rozwojowych z końmi pracujemy jednocześnie na wielu poziomach. Uruchamiają się tutaj zarówno myśli, jak i emocje i uczucia oraz ciało. Poza tym w kontakcie z końmi ważna jest postawa (czego wiele meotd w ogóle nie zauważa). [01:10]

 

2. Konie poruszają w człowieku najskrytsze marzenia i pragnienia, otwierają dawno zapomniane bramy do pewnych części siebie; dotykają niezaopiekowanych części naszego ja, z którymi kontakt daje nam ulgę i dostęp do naszego potencjału.  [01:59]

 

3. Konie uczą nas komunikować się bez maski i opierać się o to kim jesteśmy w naszej esencji. [02:28]

 

4. Dlaczego akurat to zwierzę, a nie żadne inne porusza w człowieku  tak wiele obszarów? [02:35] Odpowiedź na to pytanie może być już na poziomie symboliki konia. Gdy sprawdzimy w słowniku symboli, koń ma bardzo szeroką symbolikę, reprezentuje często sprzeczne wartości, od mądrości do głupoty, od siły do słabości, od zdrowia do choroby, pełen  zakres różnych kontinuów symbolicznych, ale można podsumować to jednym słowem „życie”. Życie – fascynujące, jak i niebezpieczne.

Obcując z koniem w szczególnej przestrzeni programów rozwojowych, trzeba rozwijać wszystkie te umiejętności, które są nam  potrzebne w życiu. Czasem będzie to uważność i empatia, czasem konieczność postawienia granicy. Podczas programów rozwojowych z końmi możemy więc wypróbowywać różne sposoby działania i transferować je na rzeczywistość, a najpierw – możemy zauważyć jak my w ogóle działamy, jakie mamy myśli, postawę i emocje.

 

5. Konie pytają jakim chcemy być? Co chcemy zrobić? To pytanie od koni dostajemy w każdym momencie bycia z nimi, w tu i teraz. Program rozwojowy z końmi to taki Crossfit w obszarze rozwoju. Robimy przegląd naszych myśli, uczuć i emocji z naciskiem na to, co w danym momencie jest potrzebne. Obserwujemy postawę i ciało. Przyglądamy się naszemu działaniu. Patrzymy jakimi myślami się karmimy. To wszystko możemy potem przełożyć na naszą codzienność. [06:06]

 

6. Podróż ” co wie o tobie koń”. Jeśli towarzyszy Ci smutek, jeśli masz tęsknoty i marzenia, jeśli przekraczasz czyjeś granice lub Twoje granice są przekraczane to pojawi się to gdzieś w kontakcie z końmi. Jeśli często się boisz, jeśli chcesz coś ukryć – koń zapyta Cię o Twoją autentyczność. I jak to wszystko przejawia się w każdej minucie życia. Jeśli masz plany, marzenia, wizje, a nie ruszasz w tym kierunku, to z koniem szybko przekonasz się jak na to wpływa Twoja postawa.

Może brzmi to trochę dziwnie, ale nie chodzi o żadne czary mary (dokładnie opisuję to w odcinku 2) . Wszystkie nasze działania przekładają się na nasze ciało, na napięcia w ciele. Konie są niezwykle wrażliwe na sygnały płynące z naszego ciała, na nasze emocje i uczucia, a to sprawia, że są takimi wspaniałymi trenerami. Jeśli niesiemy jakiś niepokój związany z sytuacją sprzed 3 dni to koń odbierze to w „teraz” i na to zareaguje. Jak to działa? – posłuchaj podcastu;)  [06:27]

 

7. Metoda z końmi jako trenerami działa tam, gdzie zawodzą inne metody. Przykładem może być praca z  weteranami ze stresem pourazowym. Oczywiście nie jest to magiczna pigułka, ale wymaga rozwijania własnej samoświadomości i pracy własnej. [12:14]

 

8. W jakich obszarach konie pomagają w wyjątkowy sposób? [14:16] 

  • Regulacja emocjonalna. Z końmi można bardzo szybko nauczyć się regulacji swoich emocji, niezależnie czy jest nam to potrzebne przy spotkaniach biznesowych czy zabawie z dzieckiem na dywanie.
  • Odporność psychologiczna. Konie zamieniają lęk bardzo szybko na działanie i przez to otwierają bramę do bycia sprawnym w podejmowaniu wyzwań i działaniu.
  • Przywództwo. Dzięki temu, że konie wymagają proaktywności i energii, konie pomagają rozwijać przywództwo osobiste i dają dostęp do niezwykłej mocy osobistej. Niezastąpione w rozumieniu tego czym jest przywództwo, jaki jest mój naturalny wpływ na rzeczywistość i jak chcę wpływać.
  • Zwiększenie kontaktu ze sobą, ze swoimi potrzebami czy nieuświadomionymi nawet uczuciami. Konie pomagają pokonywać lęki i znosić różne psychologiczne blokady. Dzięki programom rozwojowym można mieć większy dostęp do swoich potrzeb czy nieuświadomionych uczuć, a przez to do swojego potencjału, także związanego z ciałem (przykłady zajścia w ciążę po programach rozwojowych).
  • Pozbycie się niesłużących mechanizmów w codzienności i zrobienie miejsca na nowe sposoby działania.

 

Program rozwojowy z końmi jest wtedy sensowny, gdy chce się włączyć rozwój do swojej codzienności, być bardziej sobą i otworzyć na więcej.

Wymienione w odcinku:

rozwój osobisty, programy rozwojowe z końmi

 

 

Listen to „Odcinek 9 – Jak konie mogą pomóc w rozwoju?” on Spreaker.

 

Podcast trwa 18 minut. Miłego słuchania 🙂

 

Aby żyć odważniej i autentyczniej 🙂

 

 

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.