en en en

Z wiatrem w grzywie – odcinek 2 – O energii

04 wrzesień 2018, autor: Joanna Borysiewicz-Gardeła

Z wiatrem w grzywie – odcinek 2 – O energii

Energia to nie czary mary – odcinek 2 

Podcast Agaty Wiatrowskiej

Aby żyć odważniej i autentyczniej

 

Zapraszam Cię na 2 odcinek z serii podcastów „Z wiatrem w grzywie”.

W podcastach dzielę się wskazówkami z różnych obszarów rozwoju od przebudzenia i leczenia się, przez próby projektowania swojego życia do mistrzostwa osobistego. Posłuchaj i sprawdź czy to dla Ciebie!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się w jaki sposób można SŁUCHAĆ PODCAST zobacz w notce do 1 odcinka.

 

W odcinku 2 – o energii

  • Czy mikro zmiany w naszej mimice są odczytywane przez konie? W jaki sposób konie, a także ludzie odczytują nasze intencje?

Po co zajmować się swoją energią?

Myślenie o swojej energii, świadomość tego co się z nami dzieje, zarządzanie energią, jej zbieranie i obniżanie zgodnie z tym, jakie zadania w ciągu dnia mamy zaplanowane, wpisuje się w ogólne dbanie o swoją równowagę i zdrowy styl życia – wellness. Może wydawać się nową modą, obok fitness i spa czy dbania o dietę. Ale… skutki nie dbania o swoją energię lub nie zauważania w ogóle jej istnienia i naszego w związku z tym samopoczucia, mogą znacznie pogarszać nie tylko naszą jakość życia, ale także zdrowie i codzienne samopoczucie. Może zatem warto zacząć dbać o tę sferę?

 

Jak zacząć dbać o energię?

Można zacząć od obserwowania zmian w swoim samopoczuciu i energii w ciągu dnia, w zależności od pory dnia czy spotkanych osób (po niektórych spotkaniach możemy czuć się wyssani z energii). Od obserwowania zaczynamy, a następnie płynnie przechodzimy w uczenie się zarządzania naszą energią. Bez energii nie ma działania, nawet gdy mamy duże umiejętności. Energia zdecydowanie jest potrzebna na co dzień.

Zapraszam do wysłuchania podcastu z serii „Z wiatrem w grzywie” – odcinek 2 – o energii!!!

 

Podcast trwa ok.  20 minut. W kolejnych minutach znajdziesz:

  • 0:30 Co rozumiem poprzez „energię”? Czy energia to magia? Jak można wykorzystać swoje myśli, emocje i intencje?

 

  • 2:48 Jak konie czytają nasze myśli? Niesamowita historia ogiera Hans (jeśli jeszcze jej nie słyszałaś to tutaj ją opowiadam).

 

  • 5:13 Czym jest higiena energetyczna? Jak zadbać o swoją energię? O kontrolowaniu swoich myśli i przekonań. Jakie myśli są dla nas niekorzystne?

 

Myśli są przelotne, ale przekonania wpływają w ogromny sposób na energię. Niektóre przekonania pomagają nam wzmacniać dobrą energię (np. „zawsze próbuj kolejny raz”, jutro też jest dzień”). Przekonania negatywne (jak i ludzie z negatywnymi przekonaniami) mogą w znaczący sposób obniżać naszą energię.

 

  • 9:20 O wentylowaniu się poprzez innych ludzi i higienie energetycznej w relacjach z innymi. Często możemy zarażać się energią innych ludzi. Przykładowo po spotkaniu z kimś kto nawykowo ciągle narzeka – możemy mieć bardziej obniżoną energię.

 

  • 11:00 Sytuacje, w których wymagany jest od nas określony poziom energetyczny (kumulowanie i obniżanie energii). O wystąpieniach publicznych.

 

  • 13:36 O odpowiedzialności za swój rozwój i swoją energię gotowości do uczenia się.

 

  • 14:54 O umiejętnym zarządzaniu swoją energią. O planowaniu zbierania energii zgodnie z harmonogramem dnia i zadań, tak aby dbać o swój „wellness” i realizować ważne dla nas zadania w zgodzie ze swoim organizmem. Współpraca ze swoim zegarem biologicznym.

 

  • 17:08 Wpływanie na energię innych osób to obszar, z którym pracujemy z liderami i wspaniale udaje się to właśnie dzięki koniom – trenerom. Nie chodzi o to, aby tak wpływać i wzmacniać energię innych, żeby stracić zupełnie swoją energię.

Sztuka polega na tym, aby tak zarządzać swoją energią, aby z lekkością wpływać na energię innych.

Do tego konieczne jest zauważanie energii drugiej osoby, jaka ona jest i co w danym momencie można z nią zrobić.

Jeśli w taki sposób zarządzam, że nie uwzględniam energii drugiej osoby, nie dostosowuję się, co mogę zrobić z tą energią, rzadko kiedy przywództwo sprawia przyjemność czy współpraca jest efektywna.

 

Wymienione w odcinku:

zarządzanie energią, wellness, wystąpienia publiczne, higiena energetyczna, historia ogiera Hans

 

Listen to „Odcinek 2 Energia to nie czary-mary” on Spreaker.

 

Życzę coraz lepszego dbania o siebie w różnych aspektach 😉

Wysłuchaj podcastu co najmniej dwa razy. Z pewnością za drugim razem znajdziesz kolejne refleksje i wskazówki dla swojej codzienności:

 

Aby żyć odważniej i autentyczniej – z lekkością. 🙂

 

 

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.