en en en

Szkoła facylitatorów

21 kwiecień 2016, autor: Agata Wiatrowska

Szkoła facylitatorów

Szkoła Facylitatorów

Szkoła Facylitatorów jest projektem, który wykluwał się długo i wynika z doświadczeń Train the trainer, licencji HorseDream, know-now z kilkunastu konferencji EAHAE, prowadzenia facylitatorów w ich codziennej drodze oraz moich osobistych przemyśleń, co tworzy wartościowe, głębokie i po prostu mądre programy rozwojowe z końmi.

Szkoła, która odbywała się na początku 2016 roku  trwała 4 miesiące. Wzięło w niej udział 9 osób (nadkomplet;). Na poziomie technicznym Szkoła to 4 intensywne zjazdy i 3 treningi zadaniowe pomiędzy zjazdami. Cały program Szkoły można przeczytać tutaj.

Każdy/a z uczestników/czek miał/a swój własny proces rozwojowy zarówno na poziomie merytorycznym jak i osobistym. W moim subiektywnym odbiorze Szkoły wybrzmiewa kilka ważnych aspektów.

 

Koń jako trener

Dotknęliśmy tego tematu zarówno w trakcie zjazdów, jak i poprzez treningi zadaniowe. Ważną umiejetnością facylitatora jest zarówno zbudowanie relacji z koniem trenerem jak również ocena czy dany koń rolę trenera podjął. Kilka wspaniałych koni zyskało nowy zawód i zaczęło dumnie w nim kroczyć. Kilka innych – nie. Uczestnicy poszerzyli swoją świadomość jak istotne w tym obszarze są warunki w jakich konie przebywają i jak są traktowane. W tym obszarze mamy w Polsce jeszcze wiele do zrobienia, i też dzięki Szkole kolejne osoby będą tworzyć miejsca odpowiadające potrzebom koni i programów rozwojowych z końmi.

 

Facylitowanie

Czym jest rozwój, i dlaczego ktoś w ogóle chciałby się rozwijać? To było przełomowe zagadnienie dla ogarnięcia i poszerzenia rozumienia tematu projektowania programów rozwojowych. Poruszaliśmy się w głębinach filozofii, modeli integralnych, psychologii humanistycznej i wielu innych. Wszystko po to, żeby stworzyć jak najszerszą platformę do adekwatnego tworzenia form rozwojowych. Z sensem. Owocem rozważań teoretycznych i doświadczeń na warsztacie były projekty indywidualne uczestników. W kilku miejscach w Polsce, prawie w podobnym czasie odbyły się warsztaty Horse Assisted Education prowadzone przez uczestników Szkoły.  Wzruszający był zjazd na którym superwizowaliśmy te projekty, czytaliśmy wrażenia uczestników i dzieliśmy się wnioskami. Poniższe zdjęcia są właśnie z tych projektów:

 

 

 

Rozwój osobisty i uczenie się

Rola i zawód facylitatora to nieustanny proces rozwojowy. Proces zmierzania się ze swoją wiarygodnością, autentycznością, rozumieniem świata i innych ludzi. Proces, który zaczął się w trakcie Szkoły i będzie trwał dalej. Są już w planie działania absolwentów Szkoły Facylitatorów: m.in. Tydzień Programów rozwojowych z końmi Horse Assisted Education. Na chwilę obecną gratuluję tego wysiłku i życzę powodzenia w nowej drodze.

Agata Wiatrowska

Bo nic nie zdarza się przypadkiem…

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.