en en en

Spotkanie Klausa Ferdinanda Hempflinga

31 lipiec 2015, autor: Agata Wiatrowska

Spotkanie Klausa Ferdinanda Hempflinga

Jest jedną z tych osób, które z końmi osiągnęły mistrzostwo. Poszukując „innych dróg” w komunikacji z końmi wcześniej czy później trafi się na jego książki i filmy. Spotkanie go i uczenie się od niego było od wielu lat moim marzeniem. Droga facylitatora Horse Assisted Education to nieustające wyzwania, weryfikacja założeń i poznawanie nowych perspektyw. Rok temu wzięłam udział w seminarium online prowadzonych przez K.F. Hempflinga. To co usłyszałam odkrywało zupełnie nowe terytoria i poczułam że przyszedł czas na spotkanie Klausa „live”. Choć wtedy nie miałam pojęcia, czego właściwie szukam i po co. Zapisałam się na 2 tygodniowe intensywne warsztaty „Body and Soul Awareness” należące do jego ulubionych i najbardziej kompleksowych. W lipcu 2014 siedziałam w samolocie w kierunku Danii i fiordów wśród których swoją farmę i Letnią Akademią prowadzi Klaus Ferdinand Hempfling.

 

Kilka faktów o Klaus Ferdinand Hempfling

Urodził się w Niemczech w 1957 roku. W pierwszym okresie swojego profesjonalnego życia zajmował się teatrem, tańcem nowoczesnym i dużo podróżował. Wykładał na Akademii Sztuk Pięknych w Dortmundzie. Zawodowo zajmował się studiowaniem mitologii i antropologii co nieuchronnie zetknęło go z istotnym symbolem naszej kultury – KONIEM. Pytania z tym związane spowodowały, że wyruszył w Pireneje w poszukiwaniu dzikich koni i osób, które mogą go przybliżyć do koni i pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania, których szukał. Od początku zauważył, że podejście do koni może być bardzo różne i wiedział, że to czego szuka może być bardziej „marzeniem” niż rzeczywistością. Ta determinacja i konsekwencja w odrzucaniu metod „na skróty” rozpoczęła jego unikatową drogę w kierunku koni. Bardzo szybko odniósł sukcesy, napisał światowy bestseller „Dancing with horses”, a potem kolejne książki („What horses reveal”, The horse seeks me”, Die Botschaft der Pferde, Frau und Pferd, Der Pferdeschamane) i edukacyjne DVD. Aktualnie prowadzi centrum rozwoju osobistego Authentic Living Center i dalej też pracuje z końmi.

 

School Farm

Po wylądowaniu w Billund w Danii czekało mnie jeszcze kilka godzin pociągiem i taksówką na farmę. Czas ten mijał szybko na czytaniu jego książki „Kobieta i koń”, którą mam od dawna i która czekała na „swój moment”. W pociągu moją uwagę przykuła młoda dziewczyna z dużą walizką. Wiedziałam, że jedziemy w to samo miejsce. Zaczepiłam ją i zapytałam czy przypadkiem nie jedzie do Klausa? Ona: Yes!. I zobaczyłam wielką ulgę u niej, ja poczułam się tez o niebo lepiej. Razem zmierzymy się z końcówką podróży i dojazdem na farmę. Spotkanie siebie dodało nam otuchy, bo obie czułyśmy niepokój. Taksówka zostawiła nas wśród pól pod bramą. Farma na której odbywają sie warsztaty to pięknie położone miejsca na wzgórzu z widokiem na fiordy, kilka skromnych i estetycznych budynków, dwa picadero, które tak dobrze znam z filmów. Na prawo owce, na lewo konie. Duży spokój. Kilka osób już było na miejscu bo zostali po wcześniejszych warsztatach. Atmosfera między ludźmi i aura miejsca zdradzała, że to nie jest „standardowe” miejsce.

 

Najintensywniejsze warsztaty świata

Było nas tylko 10 osób. Warsztaty trwały wiele godzin każdego dnia, a Klaus był bardzo wymagający. Oczekiwał 100% uważności w każdym momencie. Za tą uważność obdarowywał nas historiami i wykładami, wyciskającymi poty psychologiczne doświadczeniami, ćwiczeniami fizycznymi, muzycznymi i artystycznymi. Obserwowaliśmy jego pracę z końmi i z ludźmi, którzy do niego przyjeżdżali. Body and soul awerness to warsztaty na których przedstawia fundamenty jego pracy, tajemnice, które powodują że osiąga z końmi niemożliwe. W tym artykule nie będę nawet próbować nakręślić zrębów tych fundamentów, bo powstała by z tego książka:) Smak tej pracy może jednak oddać jego cytat z książki „Botschaft der Pferde”:

„(…) Koń stanowi odpowiednik pra-zaufania do „bycia niesionym” w życiu. Ta postawa oznacza otwarcie się na życie, na bycie niesionym przez prąd życia.”

 

Podejście z tego cytatu wypełnia jego warsztaty. Doświadczenia, które się zbiera na tych warsztatach są jednocześnie użyteczne w obcowaniu z końmi jak i w życiu. W jego filozofii, która łączy wiele nurtów i bazuje na duchowym dorobku ludzkości koń symbolizuje życie, stając przed koniem dotykamy całej naszej relacji z życiem: umiejętności autentycznej ekspresji, sposobu reagowania na niebezpieczeństwo, stosunku do tego co się nam „wydarza” i generalnie dialogu z nurtem życia.

 

więcej o KFH: www.hempfling.com

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.