en en en

Sennik konie. Wskazówki ukryte w symbolu

06 listopad 2017, autor: Agata Wiatrowska

Sennik konie. Wskazówki ukryte w symbolu

Nasze sny to bardzo barwny, ciekawy, inspirujący i czasami też przerażajacy obszar. Jeśli nas zaciekawia i czujemy, że coś „w nim jest” zaczynamy szukać. Wpisujemy w Google „sennik konie” lub szukamy pogłębionych intrepretacji.

 

W tym artykule dowiesz się o:

 

  • Koń w śnie, poszukiwanie w senniku, zwyczajowe interpretacje
  • Ograniczenia sennika, a ukryte indywidualne wiadomości
  • Symbolika konia
  • Śnisz o koniach? – jesteś wybrańcem
  • Jak do tego podejść? Krótko o nieświadomości
  • Indywidualna interpretacja snów: skojarzenia
  • Połączenie z codziennością – gdzie to może być potrzebne?
  • O kursie Rusz z kopyta opartym o metafory i związaną z nimi symbolikę.

 

Śnił mi się ostatnio mały leśny konik, który wysiadł z windy. Chodziłam z nim po lesie, on galopował i cieszył wolnością, a ja mu towarzyszyłam. Co to może znaczyć? Czy w tym śnie kryje się ważna wskazówka? Skąd czerpać wiedzę nt. snów? Sięgnąć do sennika i wpisać konie?

Chcę Wam przedstawić pogłębione i użyteczne w codzienności sposoby na interpretację snów. Szczególnie z końmi, ale zasady są podobny w przypadku innych snów również.

 

Senniki: plusy i minusy

 

Senniki zawierają zazwyczaj przyjęte ogólne skojarzenie i elementy. Z części można skorzystać do pewnych skojarzeń, ale jest w nich dużo skrótów, sprzeczności, a na niektóre „włos mi się jeży na głowie”.

Najbardziej efektywną i wnoszącą metodą interpretacji snów jest ta oparta o jungowską psychoanalizę i praktykę Arnolda Mindela. Ma one pewne założenia i wskazówki, ale poszukuje indywidualnej wiadomości ukrytej dla danej osoby. Interpretacja może być zatem różna w zależności od tego, kto śni.

Uczestniczyłam w Szkole śnienia, w której przez pół roku uczyliśmy się na czym to polega i jak podchodzić do swoim snów, żeby czerpać cenne wskazówki do codzienności. Efektem było zwiększenie się snów, ich większa fabuła (to częsty efekt, jak patrzy się na nie jak na coś sensownego) oraz wyciąganie cennych lekcji i wskazówek do codzienności.

 

Konie jako symbol

 

Konie jako symbol niosą ze sobą niezwykłą moc i szeroki zakres skojarzeń.

 W słowniku symboli Kopalińskiego czytamy:

Koń jest symbolem czasu; promieni słonecznych i księżycowych, dnia, nocy; powietrza, wiatru, ognia, błyskawicy; fal, źródła; sił żywotnych, płodności, matki, miłości, zmysłowości, chuci; arystokracji, rycerstwa, wolności; próżności; wierności; wojny, triumfu, bohaterstwa, zwycięstwa; śmierci, poddania się losowi; zdrowia, siły, energii fizycznej i umysłowej, wytrzymałości, szybkości, ruchu, śmiałości, pracowitości; wiedzy, jasnosłyszenia, intelektu, instynktu, intuicji, wrażliwości, rozsądku; szczodrości, wdzięczności, zrozumienia, dążeń duszy ludzkiej; szczęścia, nieszczęścia; panicznej strachliwości; egoizmu, złości, uporu, głupoty.

 

Jak do tego ma się rzeczywistość?

Jak widać to jest bardzo szeroka paleta, która wynika z siły tego symbolu. Siły archetypowej, niezależnie od kraju, kultury itd. Dlatego symobol konia ma w sobie moc umożliwiającą przekazywanie ważnych treści i wskazówek dotyczących życia wewnętrznego. Sen jest do tego świetnym narzędziem.

 

Dar

 

Nie wszyscy śnią o koniach i nie wszystkim ten symbol się uruchamia. Z mojego doświadczenia wynika, że można się czuć wybrańcem jak tak jest, bo to oznacza dostęp do bardzo dobrego wewnętrznego przewodnika jakim jest symbol konia.

Uważność na konie i obcowanie z nimi np. w trakcie programów rozwojowych z końmi uruchamia też ten symbol, nawet osobom, które go do tej pory nie czuły. Jeśli, więc chciał(a)byś śnić o koniach, a tak nie jest, to nic straconego. Zacznij zwracać na konie większą uwagę. Pomocnym też może być udział w kursie online, który opiera się o metafory związane z końmi i zdecydowanie uruchamia tą symbolikę.

 

No dobrze, ale jak z tego daru skorzystać?

 

Na początek warto zrozumieć, jak działa nasza psychika. Jest wiadome, że składa się ona z części świadomych i nieświadomych. Tak urządzona służy nam dobrze, bo ilość informacji, które przetwarzamy w naszym mózgu jest tak wielka, że nie wytrzymalibyśmy będąc wszystkiego świadomi. Rozwój – tak w skrócie – polega na integracji tych części z nieświadomości do świadomości, na które przyszedł czas. I które bez uświadomienia blokują rozwój i nie pomagają w codziennym życiu. Proces uświadamiania zachodzi z dojrzewaniem częściowo naturalnie oraz pomagają my w tym bliskie relacje, książki oraz kursy rozwojowe. Sen jest treścią, która może pełnić różne role. Może uzupełniać codzienność i ją kompensować. Np. nie dopuszczając do siebie jakiegoś odczucia może się ono śnić. W takim snach jest ważniejszy ogólny nastrój niż fabuła. Sen może też nieść ważne wskazówki do świadomości. Mózg ze swoją wnikliwością wie o czymś, z czego świadomie nie zdajemy sobie sprawy i próbuje nam to przekazać.

 

Dlaczego w tak przebiegły i ukryty sposób?

 

W naszej codzienności psychika posługuje się narzędziami, które ułatwiają i skracają czynności które wykonujemy. Część z tych narzędzi to np. mechanizmy obronne, automatyzmy myślowe, schematy działania itd. Niektóre z nich nie są już potrzebne, a są pozostałością po przeszłości. Działają jednak nadal i nie dopuszczają do świadomości pewnych nowych treści.

I tu rolę swoją ma sen. „Ubierając” w pewną nieoczywistą fabułę pewne wskazówki psychika liczy na dotarcie do nas, często właśnie używając archetypowych, uniwersalnych treści i symboli. Jak w tym procesie możemy pomóc?

 

Warto zacząć notować sny. Po wystąpieniu snu, który nas intryguje poświęcić mu chwilkę i spróbować zrobić mapę myśli ze skojarzeniami do występujących w śnie postaci, istot, elementów.

Jeśli to był koń – to możemy zacząć od jego opisania i charakterystyki. Potem spróbuj dopisać wolne skojarzenia jakie masz z tym obrazem i jego elementami. Nie cenzuruj się. Mogą one być i piękne, i brzydkie. I mądre i głupie. Mogą to być inne obrazy, myśli, odczucia, historie. Spróbuj pójść dalej niż tylko za pierwsze skojarzenie. Otwórz się też na te myśli, które nie są „wygodne”.

Właściwie już na tym etapie możesz złapać jakąś wskazówkę. Możesz spróbować teraz połączyć te skojarzenia (zwłaszcza te najbardziej zaskakujące) z codziennością. Z jakim obszarem Twojego życia się to łączy? Jaką wskazówkę niesie? Czego więcej jest potrzebne w Twoim życiu, czego mniej?

 

Agata Wiatrowska

 

PS. Jeśli chcesz popodróżować ze mną wokół metafor i symboliki związanych z końmi zapraszam na  kurs online „Rusz z kopyta”. W którym obudzimy symbolikę konia w najgłębszych jego zakamarkach😊

  

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.