en en en

Relacja z konferencji EAHAE 2013 w USA

23 wrzesień 2013, autor: Agata Wiatrowska

Relacja z konferencji EAHAE 2013 w USA

Konferencja EAHAE (European Association of Horse Assisted Education) odbyła się już po raz IX. Tym razem w USA w dniach 26-29 września 2013 roku. Gospodarzami i organizatorami byli Jacki i Herb Stevenson (USA), Karin i Gerhard Krebs (Germany) i Sharon i Dave Harris (UK). Było nas około 85 osób z kilkunastu krajów. Znaczna część konferencji poświęcona była doświadczeniom z końmi, pozostała cześć to były wykłady z obszaru rozwoju przywództwa z udziałem koni, innowacji, wpływu energii i doświadczeń z programów rozwojowych z końmi z całego świata. 

 

Doświadczenia z końmi

Pierwszego ranka jak zbieraliśmy się na Rancho Jakie i Herba Stevenson nad łąką z końmi unosimy się mgły, wśród tych mgieł pasły się konie. Aura miejsca zmieniała od razu odbiór rzeczywistości. Jackie, która rozpoczynała pierwsze doświadczenie z końmi spojrzała na łąkę i konie – „Jak są takie mgły, mówimy że to dusze koni, które już od nas odeszły.” Jackie wprowadziła nas do stada koni w szczególny sposób. Z szacunkiem i uważnością na kulturę stada oraz otwartość na branie z doświadczeń to co dobre. Mogliśmy w praktyce przeżyć co oznacza Appreciative Inquiry.  

Kolejne doświadczenie prowadziła June Gunter z TeachingHorse i Dave Harris. Przybliżyli model Diamond Leadership, który jest modelem zbudowanym w oparciu o doświadczenie June z jej klaczą Yani i zawiera 4 główne elementy: zauważanie najmniejszych zmian w otoczeniu, nadawanie kierunku i informacji odnośnie tempa w jaki sposób na ten zmiany reagować, wytwarzanie energii, która umożliwia podążanie w tym kierunku i wewnętrzna i zewnętrzna spójność. To była bardzo wnoszące doświadczenie, które prawie w całości integrujemy do programów przywództwa.
  
Ostatne doświadczenie pierwszego dnia prowadziła Barbara Rector. Barbara można powiedzieć jest Starszyzną w ludzkim stadzie. Pracuje w obszarze Horse Assisted Education i  terapii z końmi kilkadziesiąt lat. Budzi niesamowity szacunek i uznanie. W trakcie swojej prezentacji opowiadała o pracy ze starszą częścią społeczeństwa i odzyskiwaniu godności. W tym czasie zebra Holy – najbardziej wrażliwy i żywiołowy członek stada – zaczęła nawiązywać kontakt z Barbarą. Po krótkim czasie wszyscy obecni czuli,  że jakość oddechu i obecności ma wpływ na ten kontakt.  

 

Następnego dnia rozpoczęliśmy doświadczenie synchronizacji i koordynacji, które poprowadził Juan Bernardo Bermeo z Ekwadoru. Juan na co dzień prowadzi program rozwojowy dla policjantów z obszaru wrażliwości i innych wartości bliskich sercu. Pr ogram ten uzgodnił z samym prezydentem Ekwadoru. Synchronizację z końmi rozpoczęliśmy od synchronizacji ludzkiego stada, potem poszukując synchronizacji i koordynacji z końmi.  

 Po Juanie wystąpiła Linda Kohanov (autorka wielu książek z obszaru uczenia się od koni: Tao o Equus, Riding between the worlds, Way of the horse i The Power of the Herd – A Nonpredatory Approach to Social Intelligence, Leadership, and Innovation). Linda pokazywałam pracę z końmi z dystansu i rozumienie wpływu własnej osoby na konie już w dystansie. Zależność tą rozwinął tez Jim Kepner w swojej prelekcji tego dnia.    

Ostatnim doświadczeniem  z konferencji było prowadzone przez Agata Wiatrowską i Gerhard Krebs ćwiczenie z obszaru Współprzywództwa męskiej i kobiecej energii. Wizją Agaty i Gerharda jest współdzielenie obu rodzajów energii w każdej roli przywódzczej (tu energia męska i żeńska nie jest równoznaczna z płcią). Całe doświadczenie jest nagrane – zapraszamy do oglądania: 

Wystąpienie, wykłady, prelekcje

Prelekcji dotyczyły wielu aspektów związanych z Horse Assisted Education: doświadczeń klientów, połączenia z nowoczesnymi ideami biznesowymi, marketingu, pracy z końmi, znaczenia wartości w tej pracy. 
Diana Bilimoria mówiła o idei Inclusive leadership, June Gunter o Leadershipie w czasach niepewności, Jim Kepner o energii, która wytwarza się miedzy osobą przy koniu, a koniem i ich interakcjach. Herb Stevenson rozświetlił kluczowe podwaliny pracy facylitatora Horse Assisted Education i balansowaniu i szukaniu równowagi między poziomem obecności uczestnika (a ang. presence) kontaktem ze sobą, świadomością uczuć itd), i poziomem wrażliwości (z ang. vulnerability). Podwaliny te świetnie tłumacza rolę facylitatora wg. nurtu HorseDream. Lynne Ellyn dokładnie wytłumaczyła co się dzieje z mózgiem w trakcie bycia z końmi i jak to wykorzystywać w trakcie programów z końmi.  Lynne Ellyn która jest ekspertem od Neuroleadershipu przypomniała i pogłębiła zależności związane z korą mózgową, układem limbicznym i móżdżkiem gadzim. Z neurologicznego punktu widzenia to co robimy w trakcie Horse Assisted Education i jakie to daje możliwości jest „strzałem w dziesiątkę”. Agata Wiatrowska opowiedziała o pracy z menedżerami w obszarze masek biznesowych: kim boję się być? za kogo się podaję? Ken Chapin, który na co dzień jest konsultantem innowacji, nie pozostawił wątpliwości, że źródłem jest pracy jest kontakt i więź z naturą. Ken współprowadzi z Jackie programy rozwoju innowacyjności w oparciu o kontakt z końmi. Opowiadając o pierwszym wspólnym programie, wspominał niepewność jaka mu towarzyszyła, żeby wysłać swoich klientów na Rancho. Los chciał nawet, że nie było go na początku jak Jackie rozpoczęła pracę z grupą. Dojeżdżając trochę spóźniony trafił akurat na moment kiedy jego klienci (nie za bardzo zorientowani na naturę do tej pory) razem z Jackie łapali językiem płatki śniegu i doświadczają jak smakują…. 
To tylko niektóre z doświadczeń i wystąpień. Niesamowita była też atmosfera całej konferencji – to było bardzo uduchowiające i uwrażliwiające doświadczenie, które będzie z facylitatorami na pewno cały rok.  
47 minutowy reportaż video z konferencji na YouTube tutaj.
Zdjęcia z konferencji tutaj.
 
Na zakończenie zebraliśmy się razem na łące z końmi i odbyło się symboliczne przekazanie przywództwa nad kolejną konferencją Agacie Wiatrowskiej z HorseSense. Już 19-21 września 2014 odbędzie się w Polsce X jubileuszowa konferencja EAHAE. Pierwsze zapowiedzi niedługo! 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.