en en en

Przywództwo a zarządzanie

01 sierpień 2015, autor: Agata Wiatrowska

Przywództwo a zarządzanie

Przywództwo to pojemna definicja.

Często mieszana z zarządzaniem. Są to jednak dwie odrębne choć często współistniejące rzeczywistości.

Zarządzanie jest związane ze stawianiem i egzekwowaniem celów, planowaniem, kontrolowaniem procesów odpowiedzialnych za doprowadzenie do czegoś. I jest to obszar, który jest zarówno w firmach, jak i w codziennym życiu. Bardzo istotny, ale to nie jest przywództwo.

Przywództwo natomiast jest związane z wizją i nadawaniem kierunku. Przejawiają się w nim wartości indywidualne i grupowe oraz podejście do świata. Przywództwo jest drogą przez nieznane. Dotyka tych fragmentów rzeczywistości, które nie są wiadome i przewidywalne. Jest związane z postawą brania odpowiedzialności za obszar związany z wizją  i krokami w kierunku niej. Pewnymi krokami, ale przy dużej niepewności.

 

Zarządzanie czy przywództwo

W obcowaniu z końmi też bardzo łatwo pomieszać te dwie rzeczywistości. Relacja związana z zarządzaniem zakłada wykonanie jakiegoś zadania np. jazdy na koniu, wejścia jego do przyczepy, czy strugania kopyt. Drogę do tego zadania można zaplanować i ją różnymi środkami realizować. Tu podejścia i sposoby mogą być bardzo różne np. bardziej łagodne lub stanowcze. Nadal jednak znajdujemy się w obszarze zarządzania.

Przywództwo w relacji z końmi nie jest związane ze sprawieniem, żeby coś się wydarzyło z koniem. Jest raczej związane ze stosunkiem człowieka do życia i aktualnym sposobem działania (przywództwa), które w relacji koniem pozostawia swoje odbicie i refleksy. Te odbicia i refleksy są wskazówkami.   Te obszary są oczywiście powiązane.

Im dojrzalszym jestem przywódcą w życiu tym mniej problemów napotykam przy zarządzaniu.

 

Dojrzałość życiowa

Obserwuje u siebie bardzo jasną granicę w tym obszarze. Co mogę zrobić w oparciu o swoją osobowość, mądrość życiową i już automatyczne przywództwo ma swój limit – różny w zależności od konia i kontekstu. Mogę przesunąć ten limit, poświęcając uwagę swojemu codziennemu życiu i odnoszeniu tego, co się dzieje z koniem do szerszego kontekstu. Szeroko pojęty wzrost dojrzałości życiowej przekłada się regularnie na poziom zaufania do koni. Kluczem tu jest nie wystawianie się na sytuacje zarządzania końmi, w których jestem poza swoim limitem. Wtedy skazuje siebie na sięgnięcie do środków, które są zaprzeczeniem rozwoju osobistego i dojrzałości w życiu czyli przemoc i manipulację.

 

W podobny sposób prowadzę przestrzeń Horse Assisted Education. Konie trenerzy i uczestnicy działają razem do tego limitu. Dotykając go uzyskują cenne wskazówki. Część wskazówek można wprowadzić na bieżąco właściwie na przestrzeni kilku sekund, inne wymagają dłuższego czasu.

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.