en en en

Początek

31 styczeń 2014, autor: Agata Wiatrowska

Początek

W ramach zbierania materiałów o początkach EAHAE odnalazło się moje zdjęcie z pierwszego doświadczenia Horse Assisted Education z końmi w jakim brałam udział. Pierwsze i bardzo ważne.

Praca odbywała się w grupie 4 osób. Ustalaliśmy strategię i kamienie milowe, które są niezbędne do rozpoczęcia własnej działalności jako facylitator HAE. Jednym z kamieni milowych był mostek (widoczny na zdjęciu), który ustawiliśmy jako symbol „Pieniędzy”. Kapitału własnego, początkowego, który jest potrzebny żeby zbudowac i poprowadzić własny ośrodek rozwojowy z końmi trenerami (poświęcony tylko temu). Już na początku tej drogi z wielu doświadczeń wynikało że jest to najlepsza droga. Z wielkim entuzjazem przeszliśmy całą drogę – z tego co pamiętam to były tam jeszcze klienci i dotarcie do nich, przygotowanie siebie i koni – i utknęliśmy przed mostkiem. Na dobre.

Sytuacja była dość dramatyczna. Bosse z którym pracowaliśmy – wtedy 19 letni fryz (teraz ma już 28 lat) był nieubłagany. Próbowaliśmy się uspójnić, zgrać, zmieniać energię, kierunek, szukaliśmy klucza. Na końcu gdy byliśmy już dość zwątpieni ktoś błagalnym tonem powiedział – Bosse chociaż jedno kopyto!

Bosse ożywił się. Postawił jedno kopyto na mostku i zaraz zdjął. Wiedzieliśmy, że to wszystko co będziemy mieć w tej drodze. Nie było to bardzo optymistyczne, ale dawało nadzieję.

Do tej pory mostku nie udało mi się przejść, ale mam zawsze te kopytko, które wystarcza żeby iść dalej. Wtedy to było dosyć wyraźne wzmocnienie żeby iść pomimo tego co nie jest doskonałe i wystarczające. Teraz wiem, że tak droga była potrzebna – do tego żeby mnie przygotować do przejścia mostku, który powoli się jawi na horyzoncie….

Ćwiczenie z Bosse, I konferencja EAHAE, siedziba HorseDream Niemcy, z Dave Harris (UK) , Victoria Baras  (Spain) and Nici Merget (Germany).

Klienci

Przygotowanie koni i siebie

i…. Pieniądze – kapitał własny do rozpoczęcia działalności

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.