en en en

O początku i końcu – reportaż z konferencji EAHAE

08 październik 2014, autor: Agata Wiatrowska

O początku i końcu – reportaż z konferencji EAHAE

Od Wiednia do Warszawy – międzynarodowa konferencja EAHAE w Polsce

 

Pamiętam kiedy zdecydowałam się na organizację pierwszej międzynarodowej konferencji EAHAE w Polsce.

Był rok 2007, konferencja w Wiedniu. 100 osób z całego świata, świetni prelegenci, wiele bardzo doświadczonych facylitatorów. Uczestniczyłam w niej z Katarzyną Lubbe- Kwaśniak. Chciałyśmy się uczyć zupełnie nowej i nieznanej, a już wprowadzanej przez nas na rynek Polski dziedzinie jaką jest Horse Assisted Education. Pod koniec konferencji rozpoczęła się dyskusja nad wyborem kolejnego kraju w którym odbędzie się konferencja. I nagle coś we mnie wstąpiło i postanowiłam się zgłosić, mruknęłam coś Kasi, która na początku próbowała mnie powstrzymać, ale po chwili dołączyła. Ten moment zapamiętam do końca życia. Wstałam. I usłyszałam swój głos: „Chciałabym zaproponować podjęcie się organizacji kolejnej konferencji w Polsce przeze mnie i Katarzynę”. Zapadła dość długa cisza. My byłyśmy najmłodsze, na początku swojej drogi i do tego „z tych nowych krajów”. Głosy, które się odezwały nie były najkorzystniejsze… że loty są droższe do Polski, że coś tam….  Postanowiłam najwyraźniej zawalczyć, bo znowu usłyszałam swój głos: „Jedyne czego potrzebujemy to Waszego zaufania, że jesteśmy to w stanie zrobić.” Musiało być w tym coś mocnego, bo rozległy się brawa i …. dostałyśmy ZGODĘ.

 

W mojej drodze związanej z Horse Assisted Education przeżywam wiele takich sytuacji. Nie mam wątpliwości, że jestem na niej „prowadzona” i robię coś, bo po prostu to „trzeba zrobić”, a nie w wyniku jakieś indywidualnej kalkulacji.  Nie inaczej było z podjęciem się organizowania kolejnej konferencji, tym razem w 2014 roku. 6 lat po pierwszej konferencji, która zakończyła się ogromnym sukcesem i stała się ważnym wydarzeniem w życiu organizacji EAHAE. Mawiano np. że coś było „przed konferencją w Warszawie” lub „po konferencji w Warszawie”.

 

Do narad i współorganizacji zaprosiłam 3 osoby: Aleksandrę Pawłowską, Małgorzatę Dzieżyc i Joannę Borysiewicz-Gardełę. Od początku mierzyłyśmy wysoko i chciałyśmy zrobić coś specjalnego. Koncepcja tworzyła się w bólach i było dosłownie tak jak przy budowanie zamku z klocków. Często w momencie kiedy ktoś dokładał już ostatni klocek, który miał wieńczyć budowę. Ktoś inny wyjmował klocek z fundamentów i bach, było po wizji….

Zmianę tej dynamiki wprowadziła moja wizyta w USA i uczestnictwo w IX międzynarodowej konferencji EAHAE. Konferencja była niesamowita. Bardzo wysoki poziom merytoryczny, demonstracje z końmi, i wspólnota która dopełniała reszty. Jedno było pewne – poprzeczka była zawieszona bardzo wysoko. I żeby ją przeskoczyć, trzeba było podjąć większe ryzyko i zadziałać z rozmachem.

 

Kolejna konferencja EAHAE w Polsce

Postanowiłyśmy zabrać uczestników X konferencji EAHAE  na kraniec Polski do malutkiej wioski mazurskiej, gdzie ideę Wolnych koni rozwija Berenika Bratny. W tej Krainie Wolnych Koni, konie mają do dyspozycji 40 ha (24/7), czujne oko właścicielki, która czuwa nad ich kondycją fizyczną i psychiczną oraz interakcje z ludźmi bazujące na dobrowolności. Kraina Wolnych Koni prowadzona przez Berenikę jest ucieleśnieniem tęsknoty, którą wiele osób nosi w swoim sercu. O wolności, pięknie, sile i dobru.

 

 

W piątek 19 września 2014 roku od rana kilka busów czekało na uczestników na Okęciu. Pozostała cześć dojechała samochodami. Jako uczestnicy zapowiedziało się 18 krajów z 4 kontynentów: USA, Niemcy, Australia, Kanada, Szwecja, Francja, Hiszpania, Cypr, Izrael, Litwa, Holandia, Czechy, Rosja, Austria, Belgia, Wielka Brytania, Węgry i Polska.  Większość to członkowie i przyjaciele EAHAE – międzynarodowej organizacji zrzeszającej profesjonalistów Horse Assisted Education z całego świata. Nie zabrakło też osób interesujących się metodą, w tym klientów.

 

 

Trzy dni – od piątku do niedzieli – przeplatane były prezentacjami merytorycznymi i doświadczeniami w Krainie Wolnych Koni. Uczestnicy poznawali zwyczaje wolnego stada i słuchali opowieści o  nim. W prezentacjach poruszone zostały tematy związane z przywództwem, rozwojem HAE w różnych częściach świata czy terapeutycznym wpływem pracy z końmi.  Premierę na konferencji miał utwór napisany przez uczestniczkę poprzedniej konferencji Tiffany MacNeil „Belive, belive, belive”.

 

 

Na długo w pamięci zostanie uczestnikom wystąpienie Roba Pliskin z USA, który mówił o wadze codziennego przywództwa i zostawiania świata lepszym poprzez swoją obecność.  Susan Wilson prezentowała programy rozwojowe HorseDream, które wdraża z powodzeniem w Kanadzie.  Lynn Jenkin z Australii mówiła o wpływie programów z końmi na zmniejszenie „szaleństwa świata” i robieniu tego co niewidoczne – widocznym . Olga Platonova z Rosji opowiadało o Horse Assisted Education z perspektywy doświadczonego dyrektora HR.  Berenika Bratny, właścicielka Krainy Wolnych Koni opowiadała o swojej osobistej drodze i o ewolucji idei Wolnych Koni w jej życiu.

 

 

Nikki Kagan z Izraela, w swoim wykładzie i doświadczeniu z końmi, prowadziła uczestników wokół eksplorowana idei dystrybucji przywództwa i biegunowości. Swój projekt badawczy dotyczący interakcji i etyki pomiędzy koniem a człowiekiem przedstawiły dwie Szwedki Ulla Eckström von Essen i Petra Andersson.

 

 

Natalija Aleksandrowa z Łotwy przedstawiła naukowe podstawy termoregulacji u koni, z których się można dowiedzieć jak konie sobie radzą z warunkami atmosferycznymi.

 

 

Doświadczenia z końmi prowadzili Annemieken Van Reepingen z Belgii, Nikki Kagan z Izreala, Stephane Wattinne z Francji, Rob Pliskin z USA i Gerhard Krebs z Niemiec. Zaś o wprowadzenie do stada i  kontekst doświadczeń dbałyśmy razem z Bereniką.

W trakcie doświadczeń z końmi role można powiedzieć się zamieniły.

Ludzie znajdowali się w odgrodzonym małym ogródku, a konie miały możliwość zdecydowania czy mają ochotę na interakcję i w jaki sposób. Cudowne było to, że jednak zaszczyciły nas swoją obecnością właściwie przez cały czas, dostarczając cennych wniosków i lekcji z obszaru: kontaktu, wolności, relacji i przywództwa.

W wydarzeniu brała udział również profesjonalna ekipa filmowa z Piotrem Bernasiem na czele, która kręciła film dokumentalny. Z niecierpliwością czekamy na jego premierę!

A w międzyczasie dostajemy wiele bardzo ciepłych feedbacków po konferencyjnych.

 

Opinie po naszej konferencji EAHAE w Polsce:

 

 Thank you and your team for organising a great conference. A wonderful experience.

Lindsey Whitelaw, England

 

Thank you again and the team for everything! Specially to take care for us so well! I’m very impressed about all the details you made like the namecards,  the gift (the coffe/tea cup, the foto-card with it) and more.
The program was fluently and so well planned. For me this is also what is important in EAHAE and HorseDream. You and your team in the lead without an ego. The thoughts and attention for the horses, the people, clients and companies.

Helga Meurs, Netherlands

 

I’m so grateful. The event you’ve organized was for sure the best I ever participated. Your team was brilliant, Wolne Konie were amazing and all the delivery, accomodation, food was all perfect! Above all was the true spirit of leadership with the heart. Sasha was so happy to join us and he really felt belonging to our group which makes me so happy. My special thanks for encouraging me to make a presentation. Everyone gave so much support and nice feedback so I think this positive anchor will stay with me forever.

Olga Platonova, Russia

 

We all appreciated the awesome job you did – Agata and Team – it made all the magic possible!

Melba-Linda Schertler, Germany

 

Agata, thank you and your team for the organisation of that wonderful conference, it will for sure stay in our hearts!!

Anja Schröer, Germany

 

It was such a FANTASTIC organisation! Thanks to you Agata and your very professionnal team!

Clémentine Lefort, France

 

What a wonderful experience of learning, laughing and loving at the 10th Annual EAHAE Conference. Thank you to all my HorseDream colleagues for the sharing, the exploration, and the love….

           Nikki Kagan, Israel

 

Happily Grateful because those days I’ve been accepted as a part of our herd, I have felt that we are connectec by the heart, I has recognized looking through yours eyes souls who already knew..it has been an experience of healing an regeneration. This morning the father sun rises with energy for all of us.. …with love from Spain.

Carmen Valenzuela, Spain

 

„Out beyond ideas of wrong and right doing, there’s a field. I’ll meet you there…” — these beautiful words from Rumi say all about the International EAHAE Conference in Poland 2014. Unforgettable experience.

Berenika Bratny, Poland

 

Great place, great people, great horses!

Annemieken Van Reepingen, Belgium

 

Galeria zdjęć z konferencji i więcej informacji na stronie EAHAE

* EAHAE to European Association of Horse Assisted Education. Organizacja łącząca osoby zajmujące się profesjonalnie metodą Horse Assisted Education. Działalność EAHAE to platforma wymiany doświadczeń, badań naukowych, działań i projektów z całego świata. Najważniejszym wydarzeniem EAHAE są coroczne międzynarodowe konferencje. Konferencje do tej pory odbyły się w Niemczech, Austrii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Ideą tych spotkań jest doskonalenie swoich umiejętności, pogłębianie zrozumienia tej metody oraz praca nad jej rozwojem. Cechą charakterystyczną EAHAE, jest fakt, że łączy ona wiele różnych nurtów HAE. Głównym nurtem jednak HorseDream i społeczność z nim związana. Ten nurt stawia konia jako trenera, a nie współtrenera w tej pracy i ukierunkowuje pracę z organizacjami i osobami indywidualnym na zwiększanie współpracy, szacunku i zaufania wśród ludzi. 

 

Konferencje EAHAE odbywają się każdego roku w różnych krajach.

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.