en en en

Konferencja facylitatorów EAHAE 2015

07 październik 2015, autor: Agata Wiatrowska

Konferencja facylitatorów EAHAE 2015

Konferencja w Niemczech

„Przywództwo to styl życia” powiedział Dave Harris w trakcie swojego wystąpienia podczas 11tej międzynarodowej konferencji EAHAE. Konferencja odbyła się w dniach 2-4 października 2015 w siedzibie HorseDream w Niemczech. 70 uczestników z ponad 20 krajów spotkało się, żeby rozmawiać o łączeniu Horse Assisted Education z modelami wspierającymi rozwój organizacji (Appraciative Inquiry, Belbin), udanych projektach zmiany kultury organizacyjnej i indywidualnych transformacjach liderów oraz niuansach pracy facylitatorów HAE. Cała konferencja składała się z 5 paneli tematycznych.

 

Kreatywność

Barend Gerretsen z Holandii przybliżył model Appreciative Inquiry i mówił o procesowym podejściu do zmiany. Czasami sama myśl o pojechaniu na program rozwojowy z końmi uruchamia proces (dlatego tak trudno jest czasem dotrzeć;).

Jeshir Mahil z Wielkiej Brytanii mówiła o kreatywności i różnicach w podejściu do niej w zależności od regionu świata. W szczególności rozróżniła dwie grupy podejść. Ta związana z tzw. „zachodnim podejściem ” jest linearna i związana z wartością dodaną na każdym etapie. Ta związana z „wschodnim podejściem” jest cykliczna, adaptująca się i transformująca. Jeshir mówiła też o ludziach wysoko kreatywnych dla których praca w grupie nie pomaga, a wręcz przeszkadza. Dla tych co swoje pomysły wykluwają czasem latami  (np. ja:) dające nadzieję było stwierdzenie, że:

Proces kreatywności może trwać nawet 10 lat!

Ciekawostkę zaprezentował Gabor z Węgier, który opracowuje prototyp przenośnego słupka do picadero. Jak to jest potrzebne wie każdy facylitator HAE:)

 

Jakich liderów potrzebujemy w przyszłości?

Dave Harris z Wielkiej Brytanii w swojej prezentacji mówił o starych i nowych sposobach przywództwa. Większość starych bazowała na strachu zewnętrznym lub wewnętrznym. Nowe bazują na zaufaniu, szafunku i miłości. Od czasu kryzysu w 2007 roku część organizacji rozpoczęła transformację, która trwa do dziś.

Dave przytaczał badania, które potwierdzały, że organizacje wskazywane przez pracowników jako najlepsze miejsca do pracy (ze względu na podejście do pracownika i dobre przywództwo) osiągają lepszą stabilność finansową.

Wzruszającą prezentację zrobiła Vanessa Lee-Jones z Francji, która opowiadała o pracy z końmi w służbie weteranów wojennych. Ten panel tematyczny dobrze podsumowuje hasło: ” Leczenie nie oznacza, że rana nie istnieje, to oznacza tylko, że nie kontroluje Twojego życia”.

 

Horse Assisted Coaching

Annemieken Van Reepingen opowiadała o 6 warsztatowym programie rozwojowym z końmi, który porusza takie zagadnienia jak: emocje w działaniu, wyznaczanie własnych granic i szanowanie innych granic, autentyczne przywództwo, obudzenie swoich talentów i droga w kierunku wizji. Annemieken podkreślała w szczególności, że sukces w korzystaniu z obecności koni owocujące w postawie mocy i braku lęku w obcowaniu z czyjąś siłą.

 

Wyzwania

Jak na każdej konferencji zajmujemy się wyzwaniami i sposobami radzenia z nimi, żeby zapewnić najwyższą jakość Horse Assisted Education. Tym razem omawialiśmy rozróżnienie między pracą terapeutyczną i terapią z końmi. Różnica leżąca m.in w intencji (którą poprzedza świadomość) umożliwia utrzymanie klientów poza sferą komfortu, ale blisko – tam gdzie może się odbywać uczenie się i leczenie.

Wzięliśmy też udział w doświadczeniu, gdzie mieliśmy podzielić się tym,-  co widzimy w doświadczeniu uczestnika z koniem. Ile facylitatorów – tyle światów. Dotknęliśmy zarówno zagrożeń związanych z interpretacją, nieświadomością swoich intencji, zbyt małą przestrzenią dla uczestnika. Poruszyliśmy też temat bezpieczeństwa. Jakie konie wybierać i jak się z nimi obchodzić, żeby były bezpieczne.

 

 

Konferencja to też morze spotkań kuluarowych. Wymiana, emocje i opowieści. Trzy dni minęły za szybko, ale były tak intensywne, że wrażeń starczy na wiele miesięcy. A potem?… już można szykować się do kolejnej konferencji, która odbędzie się w USA (w Kalifornii).

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.