en en en

Koń w sztuce: wskazówki ukryte w symbolice

16 maj 2017, autor: Agata Wiatrowska

Koń w sztuce: wskazówki ukryte w symbolice

Zatrzymały  mnie ostatnio zdjęcia z instalacji „The Horse Problem” Claudii Fontes. Argentyńskiej artystki żyjącej w Wielkiej Brytanii. Poczułam moc tych prac. Intencje artystki przedstawiam poniżej, i chciałabym też zaprosić do podróży z moją interpretacją w kontekście tematów i obszarów z którymi pracuję w trakcie programów rozwojowych.

 

Wielki biały koń, który szuka kontaktu. Wręcz nachyla się do kobiety/dziewczynki. Kilka kroków dalej kuca mężczyzna/chłopiec.  Przed nim jest pełno wiszącego gruzu, który układa się w konia/świat ?

 

W każdym razie coś się rozsypuje.

 

Koń reprezentuje poszukiwanie siebie

 

Swojej prawdy, uczuć, opinii. Swojej drogi życiowej. Jesteśmy otoczeni dwoma podstawowymi sposobami na radzenie sobie z życiem: tradycyjna: podążanie za głównym nurtem, podejmowanie decyzji zgodnie ze społecznymi podpowiedziami, wzorowanie się na sprawdzonych i utartych drogach i mniej tradycyjna – nazwę ją „budząca się” się, bo jest jej coraz więcej – związana z poszukiwaniem, stawianiem pytań, obserwacją świata i próbą nadania mu własnego sensu. Na tą drugą mają większy wpływ ‘trendy’, nowinki.  W obu drogach można oddychać i w obu można się dusić. Niezależnie od wyboru – głównym towarzyszem jest kontakt ze sobą.

 

Ale kto to ja?

 

 

Koń to też pragnienie dostępu do rezerwuaru dobrych jakości, ale…. bez wysiłku

Jest wiele niematerialnych jakości, które albo są dobre, albo przydatne. Rzadko które zwierzę na poziomie symbolu zawiera w sobie obietnicę tak wielu. Koń w sztuce i jako uniwersalny symbol to: siła, piękno, władza, szybkość, wolność, elastyczność, duma, harmonia, emocjonalna równowaga i tak dalej (więcej o symbolice konia w artykule Koń – symbol i rzeczywistość pełna sprzeczności). Chciało by się zaczerpnąć z tej energii i mocy. Często też na skróty.

 

Z mocy mamy prze(moc)

Z siły mamy dominację i władzę

Z wolności – chaos

Z szybkości i elastyczności – cyrk i tresurę (siebie i koni)

 

Koń to też stosunek do natury

Pragniemy jej i niszczymy ją. Czujemy, że bez niej nie pociągniemy i jednocześnie nie chcemy o tym myśleć. A już na pewno mamy tak różnie między sobą. Jedni się przejmują, inni machają ręką. Jedni wyciągają do niej rękę. Inni przechodzą obok gruzu. Jak zrobić sensowny krok, gdy idziemy w tak różnych kierunkach? Jak czasem zasłaniamy oczy…

 

 

 

Interpretacja artystki dodaje do tego jeszcze inny ‘makro’ wymiar

 

„Problem koni” to  sztuka, instalacja będąca propozycją Claudii Fontesa dotycząca Pawilonu Argentyńskiego na Biennale Arte w 2017 r. Instalacja pokazuje zamrożoną scenę, w której koń, kobieta i młodzieniec reagują na paradoksy świata na różne sposoby: rozwija się kryzys, a jego objawy są równocześnie problemem, który go powoduje. Instalacja jest osadzona w kontekście Argentyny, ale jest też dość uniwersalna.

 

 

W katalogu, w eseju o instalacji piszarz Gabriel Giorgi mówi:

 

„Koń, protagonista kapitalistycznych i kolonialnych narracji wydobycia naturalnego i przeobrażania w zasoby, który był i nadal dominuje w sposobie wpisywania Ameryki Łacińskiej w światową wyobraźnię. Skoki, dolary i kopnięcia przynoszą ze sobą problem, kwestię innej możliwej i zarazem pilnej formy relacji pomiędzy człowiekiem, a zwierzętami, a zatem także innych form relacji między ludźmi.  To sugeruje, że ludzie i zwierzę nie muszą zostać w pułapce narracji dominacji i kontroli, które są jedynymi, których kapitał był w stanie wymyślić „.

 

Praca Fontesa może być odczytywana jako otwarta kwestia możliwości odwrócenia kolonizacji w jej wielu manifestacjach. Poprzez podkreślenie, jak losy ludzi i gatunków koni zostały połączone przez wyzyskiwanie od momentu, gdy konie zostały udomowione.

 

Koń łączy z tym, co jest do zobaczenia. Instalacja wymiarami pokazuje dość adekwatnie, że akurat, jest sporo do zobaczenia i poszukania.

 

Więcej o projekcie na stronie: www.claudiafontes.com

Zdjęcia użyte za osobistą zgodą autorki instalacji Claudii Fontes

 

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.