en en en

Koherencja serca czyli jak działają na nas konie

09 luty 2016, autor: Agata Wiatrowska

Koherencja serca czyli jak działają na nas konie

Koherencja serca 

W trakcie programów rozwojowych z końmi często możemy zaobserwować zmianę własnego samopoczucia. Stajemy się bardziej radośni, spokojni i z większym zaufaniem podchodzimy do życia. Jednym z powodów, że tak się dzieje, jest przechodzenie pod wpływem obecności koni w stan tzw. koherencji serca.

 

Koherencja serca to równomierne bicie serca. Zwykle wykres bicia serca jest dość zmienny. Ruchy w dół i w górę mają różne długości. Nie ma regularności. W stanie koherencji wykres bicia serca zamienia się w regularną sinusoidę.

 

To niezwykły stan dla ciała i psychiki. Następuje regeneracja fizyczna (spada poziom hormonu stresu – kortyzolu, podnosi się poziom hormonu młodości DHEA) i psychiczna (nasz mózg limbiczny odpowiedzialny za emocje regeneruje się, zmniejszają się lęki, stabilizuje się nastrój).

Wpływa to na naszą komunikacje z innymi: dobieramy bardziej odpowiednio słowa, empatyzujemy, stajemy się bardziej życzliwi.

 

Badanie nad koherencją serca

Amerkański HeartMath Institute zajmujący się badaniami nad koherencją serca przeprowadził wraz z doktor Ellen Kaye Gehrke, Ph.D badania nad zmianami w obszarze rytmu serca w trakcie kontaktu człowieka z koniem. Wspólne bycie polegało na kontakcie i wspólnym dzieleniu przestrzeni siedząc na krześle lub spacerując razem po placu. W trakcie badania zarówno człowiek, jak i koń mieli zamontowane na sobie elektrody mierzące rytm serca. Już badanie pilotażowe wykazało znaczny wpływ. W kolejnym badaniu, w którym brały udział same konie potwierdzone zostały podobne zmiany między stanem koherentnym i niekoherentnym u ludzi jak i u koni pod wpływem emocji, które przeżywają. Jednak konie żyją przeciętnie częściej w stanie koherentnym niż ludzie i potrafią się dużo szybciej stabilizować.

 

Kolejne badanie wykazało synchronizację istniejącą między sercami ludzi i koni podczas ich kontaktu. Potwierdzono, że dzieje się to niezależnie czy koń zna człowieka, czy nie. Po chwili kontaktu koń zaczynał odzwierciedlać stan człowieka w swoim zachowaniu.

Koń sam będąc w stanie koherentnym szuka u człowieka stanu koherentnego.

Taki naturalny biofeedback umożliwia wsparcie człowieka w poszukiwania własnego stanu koherencji. W trakcie programów rozwojowych z końmi wszystko się dzieje na pierwszy rzut oka powoli i spokojnie, to sprzyja uruchomienia się koherencji zarówno u ludzi, jak i u koni.

 

Samoregulacja

Stan koherencji jest stanem samoregulacji organizmu na wszystkich poziomach: ciała, emocji i myśli. Właściwie mógłby być zapisywany na receptę. W stanie koherentnym człowiek dobrze reaguje na ciszę, nie ma potrzeby wypełniać jej słowami. Jest otwarty i gotowy na komunikację z otoczeniem. W szczególności staje się czuły na najmniejsze zmiany energetyczne. W pewnym sensie osiąga umiejętność bycia w wewnętrznym spokoju z szacunkiem do istot dookoła. Umożliwia to pozostawanie w harmonii nawet jeśli opinie, które są wymieniane różnią się.

 

Poszukiwanie stanu koherencji

Stanu koherencji najłatwiej szukać przebywając z końmi na łące. Już przed wejściem należy się skupić na swoim oddechu i rytmie bicia serca. Ważne, żeby nic nie chcieć i nic nie oczekiwać. Pomocne jest wzbudzenie w sobie wdzięczności za to co jest: pogodę, ziemię pod nogami, promyki słońca na twarzy, widok koni. Potem najlepiej poszukać sobie jakiegoś miejsca w pobliżu koni i po prostu z nimi pobyć przez 15-30 minut. Przy odpowiedniej praktyce stan ten może być przywołany w każdym niezbędnym do tego momencie. Wystarczy sobie wyobrazić konie pasące się na łące…

 

Zdjęcie: Berenika Bratny

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.