en en en

Czym różni się coaching od coachingu z końmi?

22 czerwiec 2013, autor: Agata Wiatrowska

Czym różni się coaching od coachingu z końmi?

Ucząc facylitatorów programów rozwojowych z końmi często spotykam się z dość naturalną (przynajmniej ze względów językowych) postawą, że coaching to jest po prostu coaching + konie.

W tym przypadku jednak zasady matematyki nie obowiązują i językowy skrót wynika też tego że Horse Assisted Education tylko symbolicznie i poznawczo nazywana jest coachingiem z końmi.

Przestrzeń rozwojowa

W coachingu z końmi przestrzeń rozwojowa powstaje pomiędzy uczestnikiem proogramu, koniem i facylitatorem. Jeśli chcielibyśmy gdzieś tu umieścić rolę coacha to ma ją końJ. W coachingu standardowym przestrzeń rozwojowa tworzy się pomiędzy coachem, a uczestnikiem programu zwanym często klientem lub coachee.

W coachingu nie ma konia, a w coachingu z końmi  on jest

Może to banalne, ale mam wrażenie że często zapominane. Rodzaj relacji, pytania, sposób budowania kontaktu w taki sam sposób jak w trakcie standradowego coachingu nie zdaje egzaminu w trakcie coachingu z końmi. Często prowadzę coaching z końmi z różnymi osobami (coachami ICF, ICC, Grupy TROP). Coachowie Ci zazwyczaj występują w roli wspierającej w dniu Horse Assisted Education, a ich praca jest przed lub po takim spotkaniu. Rola wspierająca polega na obserwowaniu i delikatnym udziale poprzez dzielenie się refleksjami lub zadanie jakiegoś pytania. Z fascynacją przyglądam się zawsze jak standardowe interwencje coacha (np. pytania), które by były wnoszące w standardowym coachingu spływają jak krople po szybie – zupełnie nie trafiając na podatny grunt. Obserwuje też zdziwniem coachów jak widzą te zmaganie się przy odpowiedzi na takie pytania.

Trudność też wynika z faktu, że w Horse Assisted Education nośnikiem jest doświadczenie relacji w wymiarze emocjonalnym, intuicyjnym, zmysłowym, a tylko częściowo intelektualnym. Oczywiście te wymiary występują też w standardowym coachingu ale w dużo mniejszej intensywności. Przy dużej intensywności tych wymiarów reakcja na pytania jest podobne jak u dwulatka po pytaniu: Dlaczego przytulasz się do mamy? To co się wydarza może zostać tylko wyrażone w sferze niewerbalnej.

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.