en en en

Autentyczność czyli jak nie schować się przed samym sobą

25 luty 2018, autor: Joanna Borysiewicz-Gardeła

Autentyczność czyli jak nie schować się przed samym sobą

artykuł na podstawie webinaru Agaty Wiatrowskiej – „O Autentyczności”


Z tego artykułu dowiesz się:

 • o spojrzeniu na autentyczność jak na stan i wybór

 • o tym jak budzić autentyczność na poziomie osobistym oraz relacji i świata

 • oraz o tym, że autentyczność nie jest „wyrzucaniem” z siebie wszystkiego bez kontroli (autentyczność a ekspsresja siebie)

 

Autentyczność to nie jest mówienie tego co przychodzi nam do głowy i reagowanie bez myślenia. 

Czasem po jakiejś sytuacji czujemy się nieswojo, wiemy, że coś nie gra, ale nie wiemy co. Zareagowaliśmy jakoś, ale niekoniecznie jest to w zgodzie z tym co naprawdę chcemy i myślimy. Zaczynamy sobie uświadamiać, że właściwie chcielibyśmy co innego odpowiedzieć, inaczej zareagować. Dlaczego tak nie zrobiliśmy? Dlaczego te myśli nie pojawiły się wcześniej? Ten moment – może być wspaniałym punktem wyjścia do pracy nad sobą i nad swoją autentycznością.

Autentyczności możemy się uczyć i jest ona wyborem. Poznaj w jaki sposób możesz nad nią pracować i kiedy postępujesz w zgodzie ze sobą?

 

Co to jest autentyczność?

Autentyczność często kojarzy się z naturalnością, z pokazywaniem innym co myślimy i czujemy, z jakąś prawdziwością lub z konkretnymi ludźmi, o których myślimy, że są autentyczni. Możemy jednak pomyśleć o autentyczności jako o stanie, w którym przebywamy w danym momencie.

Stan autentyczności w nas to stan, w którym wiemy co czujemy, wiemy co myślimy i jesteśmy świadomi swoich potrzeb i głębszych motywacji. Dzięki temu, że jesteśmy w kontakcie ze sobą – możemy podejmować lepsze decyzje. Dlaczego lepsze? Bo uwzględniające nas samych. Jeśli podejmujemy decyzje w czasie, gdy nie wiemy właściwie czego chcemy i dlaczego, wpływają na nas w dużym stopniu czynniki zewnętrzne. Może się okazać, że takie decyzje nie są dla nas korzystne lub nam szkodzą – o czym trudno nam się będzie przekonać nie będąc w stanie autentyczności.

 

Autentyczność pomaga nam kształtować życie w zgodzie ze sobą. Dzięki byciu autentycznym możemy realizować nasze cele i marzenia.

 

Poczucie szczęście i spełnienia jest związane autentycznością

 

Fundamentem autentyczności jest świadomość siebie. Będąc świadomym swoich myśli, potrzeb możemy z kolei wybierać naszą ekspresję. Za każdym razem gdy podejmujemy decyzje o naszej ekspresji uwzględniajmy różne części w nas. I mimo, że dają nam sprzeczne sygnały, my jesteśmy odpowiedzialni za ostateczny wybór tego co komunikujemy.

 

Ze względu na mnogość decyzji jakie się podejmuje w codzienności, bycie  autentycznym jest dużo bardziej wymagające niż podążanie za schematycznym, automatycznym reagowaniem. Jeśli chcemy być autentyczni – w każdym momencie musimy na nowo podejmować świadomą decyzję: co czuję i co chcę zrobić.

W stanie fałszywego „ja” często posługujemy się kalkami typu ”tak się robi” lub możemy pójść za kimś bez zastanawiania się, co się w nas pojawia.

Autentyczność jest więc także wyborem. Możemy być w stanie autentycznym w danym momencie, a za chwilę już nie.

 

 

Elementy, które się składają na autentyczność:

 • czucie siebie Czucie siebie to zauważanie tego, co się ze mną dzieje, zauważanie swoich myśli, zauważanie motywów swoich zachowań, zmienności swoich zachowań oraz nazywanie tego.

Podczas programów rozwojowych: W zetknięciu z koniem często okazuje się, że łatwiej powiedzieć (pozornie) co dzieje się u koni niż to co dzieje się w nas. Odczuwanie i nazywanie naszych uczuć, stanów i myśli okazuje się wymagającym wyzwaniem.

 

 • świadomość i nieświadomość w harmonijnym tańcu. Jesteśmy świadomi tylko małej części naszego umysłu, myśli, procesów. Autentyczność to harmonia części świadomych i nieświadomych. Ważne jest wzięcie pod uwagę nie tylko myśli, ale także tego co robi ciało (m.in. wyraża się w ruchu, w działaniu). Wspaniałą metaforą obrazującą tę kwestię jest metafora jeźdźca i konia. Aby jeździec był w harmonii z koniem w ruchu, nie może nie uwzględnić konia. Jeździec symbolizuje w tej metaforze wszystko to, czego jesteśmy świadomi, natomiast koń – nieświadome części, a także ciało. Jeśli pracujemy nad samoświadomością – nie możemy ignorować sygnałów, które często płyną z nieświadomości czy od ciała np. w ruchu. W stanie autentyczności uwzględniamy informacje jakie wysyła nasze ciało.

 

Więcej o tej metaforze i innych metaforach związanych z końmi możesz się dowiedzieć na naszym kursie Rusz z kopyta.

 

Programy rozwojowe z końmi angażują w uczestnikach świadome i nieświadome części umysłu. To właśnie w działaniu z końmi ujawnia się część nieuświadomionych uczuć, reakcji. Praca z końmi daje w tym niesamowite efekty, gdyż konie docierają do głębszych pokładów świadomości, potrafią skomunikować się z nami poza naszymi maskami.

 

 • sprzeczność i nieidealność

 

Często autentyczność kojarzy się z czymś idealnym jak mały szczeniaczek. Jednak autentyczność to odpuszczenie tego kim wydaje się, że się jest na rzecz tego kim się jest.

 

 

Autentyczność to jednak stan, a nie stała cecha.

Ta sama osoba może być troskliwa i agresywna. Mieć cierpliwość i zaraz ją stracić. W zależności od osobowości i temperamentu mogą to być bardzo różne rzeczy, jednak nie oczekujmy, że to będzie idealne. Jeśli zaczniemy sobie pozwalać na każdą myśl, możemy zaobserwować, że one są sprzeczne ze sobą.

Autentyczne zachowanie to takie, które podejmujemy w zgodzie ze sobą.

Dopóki dogadujemy się z własnymi wewnętrznymi głosami jesteśmy autentyczni. Jeśli idziemy wbrew sobie za normą społeczną, nie zgadzając się z tym – nie jesteśmy wówczas autentyczni. Mamy w sobie różne części, ale idziemy w danym momencie za tą silniejszą częścią.

 

Budzenie autentyczności na poziomie osobistym (czyli wtedy gdy inne osoby nie są włączone w tą pracę, nie jest to praca w relacji)

 

 • Praca z nieświadomym np. praca z ciałem, które często może nam powiedzieć poprzez np. napięcia jakie są problemy; praca ze snami.

 

 • Sięganie do swoich najgłębszych motywacji i potrzeb

Jeśli chcemy podjąć jakąś decyzję warto zadać sobie pytanie: dlaczego to jest dla mnie ważne? Dlaczego wstaję rano? Co jest moją najgłębszą motywacją?

 

 • Wypracowanie nawyku obserwacji swojego świata wewnętrznego

Jeśli coś mnie dotknie i mam jakiś niepokój mogę poświęcić trochę czasu na zastanowienie się dlaczego sytuacja z zewnętrznego świata spowodowała rodzaj niepokoju czy dysharmonii. Możemy spróbować obserwować się codziennie i w każdej sytuacji, która nas dotyka.

 

Autentyczność to jest kontakt ze sobą. Nie oznacza to, że od razu wyrzucamy to na zewnątrz. Często jest to mylone.

  

Jak budzić autentyczność na poziomie relacji i świata?

 

 • Widzenie rzeczywistości: widzę osoby i kontekst sytuacji i dopasowuję swoją ekspresję do sytuacji.

Przykładowo: gdy opiekujemy się dzieckiem, które się boi i my sami się boimy – nie musimy pokazywać całego tego strachu, gdyż możemy w trudną sytuację wprowadzić dziecko. Są inne priorytety w kontakcie z rzeczywistością: wiem że opiekuje się dzieckiem, wiem jaka jest moja rola. Wiemy, że się boimy, ale chęć bycia opoką dla kogoś w tym momencie jest ważniejsza. Aby podjąć taką decyzję musimy widzieć co się wydarza, co się z nami dzieje, co się dzieje z drugą osobą czyli uwzględnić wiele elementów.

 

 • Metoda stop klatki to nawyk wypracowania sobie przyzwolenia na zrobienie przerwy pomiędzy tym co się wydarza, a tym co my odpowiemy/zareagujemy

Dzięki temu możemy zatrzymać działania, które nie są autentyczne. Na początku możemy próbować robić takie stop-klatki po danej sytuacji, aby ją przeanalizować. Dzięki temu możemy sobie odpowiedzieć jak chcemy reagować w przyszłości.

 

 • Osoba która jest autentyczna i w kontakcie ze światem nie tworzy sytuacji destrukcyjnych dla innych.

Jeśli jesteśmy w złości – często reagujemy z mechanizmu, schematycznie. Nie znaczy to, że jesteśmy wtedy autentyczni. Poszliśmy po prostu w tym momencie za częścią siebie. W stanie autentycznym potrafimy zauważyć innych.

 

Wyrażanie siebie bez uwzględniania innych nie jest autentycznością.

 

Jak się ma autentyczność do ekspresji siebie?

 

Niewłaściwie rozumiana autentyczność to taka, gdy idziemy w kierunku psucia społecznych relacji. Czasami bywa to trudne trudne do wyważenia.

 

Przede wszystkim autentyczność jest tym, że WIEMY co się z nami dzieje.  Drugą kwestią jest pytanie o ekspresję i co z tego co się dzieje pokazujemy na zewnątrz. I to my mamy wybór: jaka będzie ekspresja naszego stanu. Czasami nie wyrazimy naszych myśli, – aby nie tworzyć trudniejszej sytuacji. W każdym momencie to wybór i kolejna decyzja.

 


 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.