en en en

7 niezwykłych miejsc na świecie, gdzie konie pomagają zwiększyć autentyczność i osobisty potencjał

08 sierpień 2018, autor: Agata Wiatrowska

7 niezwykłych miejsc na świecie, gdzie konie pomagają zwiększyć autentyczność i osobisty potencjał

Koń jako trener i przewodnik to innowacyjna propozycja, choć oparta na historycznych i symbolicznych fundamentach. Już nasi przodkowie zauważyli (i to w większości kultur), że koń stwarza możliwość do kształtowania charakteru. Ówcześnie programy rozwojowe z końmi są połączone z humanistycznymi podstawami rozwoju człowieka, prowadzone przez profesjonalistę – facylitatora i umożliwiają ludziom (niezależnie od posiadanych doświadczeń z końmi) uczenie się w ich obecności umiejętności społecznych: intra i interpersonalnych oraz kompetencji niezbędnych do nawigowania w życiu. „7 niezwykłych miejsc na świecie, gdzie konie pomagają zwiększyć autentyczność i potencjał” to przewodnik po miejscach, gdzie konie pełnią taką rolę.

 

 

Nieodkryty skarb… koń…

Gdy zaczęłam swoją podróż z końmi i rozwojem, nie spodziewałam się, że tak wiele mamy jako ludzie do odkrycia w tym obszarze. Często za płotem, czasami w stajni do której uczęszczamy, czasami gdzieś u znajomych mamy nieodkryty skarb – konia. Konia, którego możliwości wsparcia człowieka w rozwoju są dopiero odkrywane. A już spektakularne.

 

Czytając ten tekst poznasz 7 niezwykłych miejsc na świecie, w których konie pomagają w rozwoju oraz ośrodek Horse Sense, który tworzę. Osoby, które w tych miejscach poznałam włożyły serce i dużo pracy, żeby umożliwić innym ludziom uczenie się od koni.  Znając ich w większości osobiście – opisuję to oczywiście subiektywnie i z wielką wdzięcznością za to, co robią dla innych i za to czego się od nich nauczyłam i ciągle uczę. Zapraszam do wspólnej wirtualnej podróży po tych miejscach.

Agata Wiatrowska

 

1. Spirit of Leadership – USA

2. Humans and Horses – Rosja

3. Klaus Ferdinand Hempfling – Dania

4. Instytut psychoterapii w asyście koni – Australia

5. HorseSense – Polska

6. EponaQuest – USA

7. HorseDream – Niemcy

 

 

1. Spirit of Leadership – USA

 

Specjalizacja:

 • Eksperymentalne uczenie się od natury i koni
 • Rozwój innowacji poprzez kontakt z końmi i naturą
 • Rozwijanie naturalnego talentu do przywództwa
 • Praca w grupie
 • Odkrywanie siebie

 

Prowadzenie:

Jackie Stevenson and Herb Stevenson

 

 

 

 

 

 

Konie są uważnymi nauczycielami relacji i ułatwiają rozwój człowieka. Mają niezwykłą umiejętność odpowiedzi na nasze prawdziwe uczucia i odzwierciedlania nam naszego autentycznego „ja”.

 

Ośrodek Spirit of Leadership w USA

 

Przestrzeń tworzona przez Jackie i Herb Stevenson oddaje dobrze to zdanie: „Programy przywództwa oparte o naturę, które wspierają osoby w drodze przez bramy życia, które nie są jasno zaznaczone”. Po kilkudniowym programie u nich miałam wrażenie, że przeszłam ich wiele. To co jest wyraźne w tej przestrzeni to ponadczasowa mądrość prowadzących i wielka miłość do natury i świata. Jackie współpracuje również z Uniwersytetem Case Western Reserve w Ohio, a Herb jeździ po Stanach towarzysząc liderom w ich transformacji. Herb zaprasza do przywództwa, które opiera się na naturalnych talencie. W osobistych jakościach widzi fundament, o który  opiera się działanie w świecie.

 

Ciekawostki
W stadzie ośrodka Spirit of Leadership znajduje się zebra. W samym ośrodku oprócz koni można spotkać 5 wilczaków kanadyjskich (skrzyżowanie psa i wilka). Obecność dzikich zwierząt, które mając możliwość wyboru i towarzyszą grupom w rozwoju na swoich zasadach daje dostęp do niezwykłego doświadczenia. Na zdjęciu zebra Holy w trakcie programu rozwojowego z uczestnikami, a obok ja z jednym z wilczaków.

 

 

 

2. Humans and Horses – Rosja

 

Specjalizacja:

 • Zmierzanie się z wyzwaniami w życiu typu choroba, strata
 • Wsparcie osób z chorobą nowotworową
 • Pobyty odzyskiwania kontaktu ze sobą i z naturą
 • Autentyczność – kim jestem? Kim mogę być?

 

Prowadzenie:
Laura Williams

 

 

 

 

 

 

Konie uczą nas jak być autentycznym w relacji z sobą, innymi i ze światem. Uczą tego w praktyce. Łączy nas z nimi niezwykła więź – czasem my ratujemy je, czasem one ratują nas.

 

 

Laura jest Amerykanką, która jest zakochana w dzikiej naturze Rosji. Prowadzi swój ośrodek szanując i wydobywając prawa natury. Jej ośrodek znajduje się w małej, częściowo opuszczonej wiosce. Stado koni pasie się tam bez płotów, czasami stojąc w cieniu opuszczonych domostw. Zawsze jednak wraca do niej. Laury specjalizacja jest związana z rodzinną historią odejścia młodej osoby z powodu choroby nowotworowej. Laura oprócz klasycznych warsztatów współpracuje z Fundacją opiekującą się rodzinami w sytuacji nowotworowej (chorymi, ale i ich najbliższymi) tworząc przestrzeń do uczenia się nawigowania przez życie w obliczu takich wyzwań. Do Laury jadą czasami ludzie 2 godziny, a i zdarza się, że dzień, szukając wsparcia, kierunku i siły.

 

Humans and horses w Rosji

 

Ciekawostki

Ośrodek współprowadzi mąż Laury – Игорь Шпиленок, który pracuje dla organizacji Lesfilm robiąc zapierające dech w piersiach zdjęcia i filmy z niedźwiedziami brunatnymi.

 

 

 

 

3. Klaus Ferdinand Hempfling – Dania

 

Specjalizacja:

 • Konsultacje i mentoring w obszarze koni i życia w odniesieniu do relacji, biznesu i społeczności
 • Rozwój osobisty
 • Świadome przywództwo

 

Prowadzenie:
Klaus Ferdinand Hempfling

 

 

 

 

 

Ostatecznie chodzi o głęboką radość życia, o poczucie szczęścia i o bycie połączonym ze sobą i światem. Chodzi o wewnętrzny pokój, wewnętrzną siłę, pewność siebie, równowagę i autentyczną satysfakcję, której tak wiele ludzi szuka i pragnie, a tak niewielu udaje się ją osiągnąć. I dokładnie takich jakości życia konie są świadkiem od wieków.

 

Jest jedną z tych osób, które z końmi osiągnęły mistrzostwo. Poszukując „innych dróg” w komunikacji z końmi wcześniej czy później trafi się na jego książki i filmy. Spotkanie go i uczenie się od niego było od wielu lat moim marzeniem, które udało mi się zrealizować 2 tygodniowymi warsztatami w Danii w 2014 roku.  Doświadczenia, które się zbiera na tych warsztatach są jednocześnie użyteczne w obcowaniu z końmi jak i w życiu. W jego filozofii, która łączy wiele nurtów i bazuje na duchowym dorobku ludzkości, koń symbolizuje życie. Stając przed koniem dotykamy całej naszej relacji z życiem: umiejętności autentycznej ekspresji, sposobu reagowania na niebezpieczeństwo, stosunku do tego co się nam „wydarza” i generalnie dialogu z nurtem życia.

 

Ciekawostki

Klaus napisał kilka książek. Pierwsza „Tańcząc z końmi” nadal nie straciła na aktualności. Inspirująca i jednocześnie bardzo trudna jest książka – niestety nieprzetłumaczona nawet na angielski – „Kobieta i koń” gdzie Klaus wyjaśnia symbolikę koni i kobiety  oraz wyjaśnia dlaczego aktualnie tak wiele kobiet ciągnie do koni. Bardzo inspirująca lektura.

 

 

 

 

 

4. Instytut psychoterapii w asyście koni – Australia

 

Specjalizacja:

 • Rozwój samoświadomych, inspirujących i odnoszących sukcesy praktyków i liderów
 • Transformujące warsztaty, psychoterapia i programy z przywództwa
 • Wzmocnienie ludzi, koni i innych istot żywych

 

Prowadzenie:
Meg Kirby

 

 

 

 

 

Konie oferują prawdziwe reakcje, szczególnie potrzebne ludziom zranionym w relacjach z innymi ludźmi. Możesz pracować nad tym bez koni, ale to zajmie dużo więcej czasu.

 

Meg Kirby w swojej pracy inspiruje się Martinem Buberem, który był filozofem i ojcem podejścia Gestalt. Opiera się na założeniu, że zarówno proces jak i cel terapii odbywa się w dialogu zarówno między ludźmi jak i koniem.
Techniki dopiero wyrastają z relacji.
To bazuje na podejściu, które rozumie, że jesteśmy wszyscy relacyjnymi istotami, które stają się w relacjach. Całe życie jest spotkaniem. Rodzimy się poprzez relację, ranimy się w relacji i leczymy się poprzez relację. W tym podejściu jest również miejsce na zaufanie do uczestnika tego procesu i jego wewnętrznych zasobów, potencjału i tendencji do auto-aktualizacji.

 

Ośrodek psychoterapii w asyście koni

 

Ciekawostki

Meg Kirby dużą wagę kładzie na podejście do koni. Ujmuje je w powiedzeniu, że proponuje relację Ja – Ty (odnosząc się do nurtu Gestalt), a nie Ja – To (które często występuje w podejściu do koni).
Podejście Ja – Ty podobnie jak podejście koń jako trener nie wymaga zrobienia przez konia czegoś dla człowieka. Koń wchodzi w relację ze swoimi pomysłami i ma do nich prawo. Swój model i podejście zarówno do pracy z klientami jak i końmi spisała w książce:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5. HorseSense – Polska

 

Specjalizacja:

 • Rozwój siły wewnętrznej i umiejętności do nawigowania w życiu
 • Przywództwo codzienne (wewnętrzne) i w organizacjach
 • „Szyty na miarę” rozwój poprzez kontakt z końmi
 • Szkoła facylitatorów programów rozwojowych z końmi

 

Prowadzenie:
Agata Wiatrowska

 

 

 

 

 

 

Nie ma symbolu, z którym możemy tak wiele sprawdzić w „realu”. Koń umożliwia dotknięcie ponadczasowych mądrości jak się tylko umie z tego skorzystać. Kontakt ze sobą, życiem i jego regułami w pigułce.

 

Idea, że można uczyć się od koni wykiełkowała we mnie samoistnie. Choć pomogło zapewne podążanie za głosem serca i przyjęcie prowadzenia przez zewnętrzne okoliczności. Wprowadziłam Horse Assisted Education czyli programy rozwojowe z końmi do Polski w 2005 roku, choć nie było to na początku moim planem. Ale… od tamtego czasu rozwijam metodę i czerpię z najnowszych badań i sprawdzonych autorytetów – chcąc rzetelnie pokazać możliwości jakie dają nam konie w rozwoju. Łączę mądrość wielu nurtów rozwojowych, dbając jednocześnie, żeby zawsze była przestrzeń na to, co przychodzi od koni. Pracuję zarówno z liderami z TOP 50, jak również z przedsiębiorcami, wolnymi zawodami, społecznikami i osobami poszukującymi. Pomagam ludziom w zwiększaniu siły wewnętrznej, kontaktowaniu się z rzeczywistością i nawigowaniu przez życie.

 

 

On-line z końmi?

Rozpoczynałam od 2-dniowych warsztatów rozwojowych”na żywo”. Obecnie prowadzę nie tylko długoterminowe programy rozwojowe i coaching, ale również programy on-line (tak! z końmi!). W kursie „Odkryj tajemnice koni i usłysz co chce powiedzieć koń” uczestniczyło już przez Internet 130 osób (i 300koni;), a we wrześniu 2018 rusza III edycja kursu (więcej o kursie tutaj).

 

 

 

Ciekawostki

Koń jako trener
Menedżer uczy się od koni

Jestem autorką dwóch książek, w których można przeczytać o moich doświadczeniach. Książka „Menedżer uczy się od koni” przedstawia eseje odwołujące się do codzienności zawodowej i wpływu programów z końmi na jej efektywność. „Koń jako trener” to opis metody i lekcji od koni trenerów. Moja działalność na rzecz rozwoju poprzez uczenie się od koni zaowocowała też funkcją dyrektora European Association of Horse Assisted Education. W ramach tej organizacji akredytuję facylitatorów programów rozwojowych z końmi i rozwijam ideę uczenia się od koni zarówno w Polsce jak i na świecie.

 

 

 

 

6. EponaQuest – USA

 

Specjalizacja:

 • Pisarka, autorka 5 pozycji z obszaru rozwoju i koni: The Tao of Equus, Riding Between the Worlds, Way of the Horse, The Power of the Herd, The Five Roles of a Master Herder
 • Prowadzi warsztaty z rozwoju osobistego i przywództwa

 

Prowadzenie:
Linda Kohanov

 

 

 

 

 

Konie bez wysiłku łączą wielkie skrajności: mądrość i niewinność. Nigdy nie poświęcają jednego dla drugiego

 

Linda Kohanov – Eponaquest

Linda Kohanov jest przede wszystkim artystką i utalentowana pisarką. Dużą część swoich książek poświeciła zgłębianiu symbolu jakim jest koń i związanych z nim archetypów. Jej droga rozpoczęła się, gdy jej klacz Rasa – ze względu na kontuzję nie nadawała się już do jazdy konnej. Chcąc znaleźć sposób na sensowne spędzanie z nią czasu – Linda włączyła swoją kreatywność artystyczną. Dzięki tej początkowej trudności rozpoczęła drogę o jakiej nawet nie marzyła: autorki, facylitatorki, liderki, która promuje i pokazuje jak działać i tworzyć społeczności w oparciu o mądre przywództwo, asertywność, empatię, kreatywność i intuicję.

 

 

 

Ciekawostki
Linda jest autorką 5 książek i wspaniałych kart do eksploracji archetypów związanych z końmi.

 

 

 

 

 

7. HorseDream – Niemcy

 

Specjalizacja:

 • Szkolenie facylitatorów
 • Licencja HorseDream
 • Współtworzenie EAHAE – Międzynarodowego stowarzyszenie programów rozwojowych z końmi
 • Przywództwo
 • Praca z organizacjami

 

Prowadzenie:
Gerhard i Karin Krebs

 

 

 

 

 

 

Coś niezwykłego jest zawsze, kiedy podchodzisz do konia. Oczywiście możesz poszukiwać siebie w ten sposób. Zdaliśmy sobie sprawę, że możemy zrobić też wiele dla ludzi w firmach, gdzie jest podejmowane większość decyzji na świecie. Chcemy wprowadzić więcej serca do świata organizacji.

 

Gerhard i Karin byli moimi pierwszymi nauczycielami i nieustającą inspiracją, jeśli chodzi o programy rozwojowe i ich główne podwaliny. Pokazali zupełnie inne podejście do konia i je konsekwentnie promują. Są liderami największej sieci facylitatorów Horse Assisted Education. Swoją pracę w tym obszarze zaczęli dopiero po 40tce, kiedy prawie się wypalili w pracy w branży IT. Pomagając najpierw sobie, potem innym z ich otoczenia biznesowego rozwinęli uznany na świecie koncept rozwoju człowieka przez kontakt z końmi. Są kopiowani i naśladowani. Oddali serce ucząc innych. Ćwiczenia ich konceptu typu „prowadzić i być prowadzonym„, czy picadero: „dystans i bliskość” zobaczycie w wielu miejscach. To ich dzieło życia.

 

Konie trenerzy z HorseDream w Niemczech

 

Ciekawostki

Gerhard i Karin Krebs stworzyli największą międzynarodową sieć facylitatorów, którzy współpracują prowadząc wspólne projekty biznesowe.

 

Podobają Ci się te inspirujące miejsca, gdzie konie pomagają ludziom zwiększać swoją autentyczność, potencjał i się po prostu rozwijać?

To zaledwie namiastka wiedzy o świecie, który coraz dynamiczniej się rozwija.

Na moim blogu znajdziesz znacznie więcej konkretów i praktycznych wskazówek, które pokazują jak wygląda codzienność takich miejsc i relacje z końmi w takich miejscach oraz co najważniejsze jakie możliwości daje to ludziom w różnych sytuacjach zawodowych i prywatnych.

Moim głównym celem jest pokazanie niezwykłego potencjału tych zwierząt i wsparcie ludzi w zwiększaniu swojej siły wewnętrznej, sprawnemu  komunikowaniu się i skutecznemu nawigowaniu w świecie.

 

 

Agata Wiatrowska - Horsesense.pl

Agata Wiatrowska - prowadzi HorseSense – ośrodek programów rozwojowych z końmi. Jest pionierką pracy z końmi w rozwoju ludzi w Polsce. Wprowadziła Horse Assisted Education do Polski w 2005 roku.

HorseSense powstało z połączenia misji wspierania ludzi w rozwoju i pokazania światu nieodkrytego potencjału koni – jako nauczycieli i przewodników. Agata jest certyfikowanym facylitatorem programów rozwojowych z końmi (certyfikat mistrzowski EAHAE, licencja HorseDream), certyfikowanym coachem i trenerem II stopnia. Posiada międzynarodową akredytację do szkolenia facylitatorów programów rozwojowych z końmi wydaną przez European Assosiation of Horse Assisted Education.

Jest autorką książek o rozwoju z końmi: „Koń jako trener. O programach rozwojowych z końmi oraz lekcjach od koni-trenerów”, 2016 oraz „Menedżer uczy się od koni” 2013.